Maistas ir mityba

Nesvarbu, ar jūs dar tik stengiatės pastoti ar jau esate nėščia, o gal jau mama, turinti ypatingos priežiūros reikalaujantį kūdikį, – sveika ir suderinta mityba būtina tiek jūsų gerai savijautai, tiek kūdikiui vystytis. Skyriuje apie mitybą yra daug patarimų ir informacijos, padėsiančios jums subalansuoti mitybą kiekvienu gyvenimo laikotarpiu.

Fish meal on plate, source of vitamin D

 

Pradžioje – tai, kas svarbiausia

Pirmo trimestro savaitėmis jūs galite net neįtarti, kad esate nėščia. Jei jau kurį laiką bandote pastoti, turbūt jau geriate folio rūgštį ir galvojate, ar tai, ką valgote, yra sveika. Jeigu ne, pats laikas rimtai pamąstyti apie ateitį ir imti keisti mitybos įpročius. Yra trys paprasti žingsneliai, padidinantys sveiko nėštumo tikimybę: valgykite maistingus ir suderintus produktus, turinčius folio rūgšties, apribokite arba geriausiai visai negerkite alkoholio ir, jei rūkote, meskite.

Tyrimai rodo, kad vartojant folio rūgšties žymiai sumažėja tikimybė pagimdyti kūdikį su nervinio vamzdelio defektais, tokiais kaip spina bifida (apsigimimas dėl neišsivysčiusių smegenų ir stuburo). Turėtumėte ir toliau vartoti papildus (400 mg) iki 12-os nėštumo savaitės. Pasirūpinkite, kad jūsų racione būtų daug produktų, turinčių folio rūgšties. Tai duona, košės, špinatai, brokoliai, žaliosios pupelės, virtos juodosios pupelės, briuseliniai kopūstai ir mielių ekstraktas.

Jeigu nuolat geriate kokius nors vaistus, pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, ar jie tinka ir besilaukiant. Vietoje tų vaistų gydytojas gali paskirti kokių nors kitų.

 

Valgykite sveiką ir suderintą maistą

Nėštumo metu jūs esate vienintelis maisto šaltinis besivystančiam kūdikiui. Reguliariai valgydama sveiką maistą, gausite pakankamai jums abiem reikalingos energijos ir maisto medžiagų.

  • Valgykite daug vaisių ir daržovių. Juose gausu vitaminų, mineralų, tokių kaip folio rūgštis ir ląsteliena.
  • Duona, košės ir bulvės – tai angliavandeniai, kurie turėtų sudaryti didelę jūsų kasdienės mitybos dalį. Duona ir košės taip pat turi namažai folio rūgšties.
  • Mėsoje, žuvyje ir kiaušiniuose yra puikių proteinų, kaip ir ankštiniuse augaluose arba riešutuose (tinka, jeigu esate vegetarė).
  • Pieno produktuose – piene, pasterizuotame sūryje ir jogurtuose gausu kalcio, kuris svarbus formuojantis kūdikio kaulams.

Stenkitės sąmoningai vengti produktų, turinčių daug cukraus ir riebalų, nes juose per daug kalorijų ir mažai maistinės vertės.


Kreipkite dėmesį į tai, ką valgote

Ruošdama ir laikydama maistą būkite atidi. Tam, kad išvengtumėte infekcijos ir neperduotumėte jos savo dar negimusiam kūdikiui, kol esate nėščia, turite būti ypač budri dėl maisto higienos. Valgykite tik visiškai išvirusią mėsą. Indus, kuriuose ruošėte žalią mėsą, gerai išplaukite, taip pat nusiplaukite rankas. Prieš gamindama ar valgydama plaukite visus vaisius ir daržoves. Žalią mėsą ir pagamintus patiekalus laikykite atskirai.

Kai kurie valgiai turi bakterijų, kurios gali būti kenksmingos ir jums, ir kūdikiui. Listeriozė, salmoneliozė ar toksoplazmozė – labai blogos naujienos jums, bet šių ligų galima lengvai išvengti nevalgant tam tikrų produktų. Prie jų reikėtų priskirti brandintus sūrius iš nepasterizuoto pieno (bri, kamamberą ir kt.), pelėsinius sūrius (stiltoną, Olandijos mėlynąjį), žalius ar nevisiškai išvirtus kiaušinius, neplautus vaisius ir daržoves, ne iki galo išvirtą mėsą ir žalią žuvį (sušį), kepenėles ir jų produktus, pavyzdžiui, paštetą.

 

Išlaikykite vidinę ir fizinę darną

Turbūt jums gerokai pabodo šios nuolat kartojamos frazės, bet visgi pasirūpinkite, kad gautumėte pakankamai vitaminų ir mineralų. Prisiminkite, kad savo mažyliui esate vienintelis maisto šaltinis, todėl valgant svarbu gauti visų jums reikalingų maisto medžiagų. Tai gyvybiškai svarbu ne tik kūdikiui, bet ir jums pačiai. Kūdikiai pasiima iš mamos viską, ko jiems reikia: netgi sergančios mamos išnešioja sveikus kūdikius. Tačiau labai svarbu, kad maitindamasi tinkamai per visą nėštumą, jam besibaigiant gautumėte pagrindinių maistingųjų ir biologiškai aktyvių medžiagų, ypač jeigu planuojate maitinti krūtimi. Kad organizmui pakaktų angliavandenių, būtinai valgykite duonos, košių, makaronų ir bulvių. Kad gautumėte jums reikalingų vitaminų, mineralų ir ląstelienos, pasistenkite mažiausiai penkis kartus per dieną valgyti vaisių ir daržovių. Mėsa, žuvis ir kiaušiniai turi baltymų, teikiančių energijos jums ir jūsų besivystančiam kūdikiui. Kad gautumėte tinkamą kaulus stiprinančio kalcio kiekį, jūsų valgiaraštyje taip pat turi būti gausu pieno ir įvairių pieno produktų: sūrio, varškės, jogurto. Natūraliuose jogurtuose esančios gyvosios bakterijos ne tik padeda virškinti, bet ir stiprina imuninę sistemą. Jei natūralaus jogurto skonis jums per prėskas, pagardinkite jį vaisiais, lašeliu medaus ar uogienės arba nusipirkite neriebių jogurtų su vaisiais.


Kaip valgyti, kad nebūtų per daug?

Jūs galite valgyti už du, bet kad ir kaip būtų keista, tik per paskutinį trimestrą turėtumėte valgyti daugiau. Net ir tada jūs papildomai turėtumėte gauti apie 200 kalorijų – tai tik pora duonos skrebučių daugiau nei prieš nėštumą. Jūsų kūnas dabar žymiai veiksmingiau įsisavina maistines medžiagas. Ir jei imsite per daug krauti į savo lėkštę, tikėtina, jog krausite ir papildomo svorio kilogramus.

 

Tai, kas gerai, blogai ir tai, kas netoleruotina

Jums tinka ne visas maistas. Neįpraskite savo nusivylimų ar susierzinimų malšinti pyragaičiais ar šokoladu. Geriau pasirinkite sveikesnių užkandžių, kurių suvalgius ilgiau išlieka sotumo jausmas ir nuo kurių nedidėja antsvoris, nes vėliau jį gali būti sunku numesti. Skrebutis su pupelėmis, kepta bulvė su sūriu ar dubenėlis dribsnių su džiovintais vaisiais – daug geresnis pasirinkimas. Tam, kad būdama nėščia išvengtumėte infekcijų, tokių kaip listeriozė, turėtumėte atsisakyti tam tikrų maisto produktų. Tai būtų sūriai su balto pelėsio sluoksniu (pvz., kamamberas ir bri), pelėsiniai sūriai , paštetai, kepenėlės, žali ar ne visiškai išvirę kiaušiniai, vėžiagyviai ir moliuskai, žalia žuvis (sušis) ir netinkamai nuplauti vaisiai bei daržovės. Kai ruošiate ir vėliau laikote maistą, būkite atidžios. Infekcijos per jus gali lengvai pasiekti kūdikį, todėl būdama nėščia turite ypač budriai laikytis maisto higienos reikalavimų. Valgykite tik visiškai išvirusią mėsą. Jei patiekalą gaminote iš žalios mėsos, gerai nusiplaukite rankas ir išplaukite indus, kuriuose buvo mėsa, taip pat prieš valgydama vaisius ir daržoves skrupulingai nuo jų nuplaukite žemes. Žalią mėsą ir jau pagamintus patiekalus laikykite atskiruose induose. Saugotis derėtų tik žemės riešutų. Kiti riešutai (bertoletijos, lazdynų, graikiniai ar anakardžio) yra visiškai nepavojingi. Turėtumėte vengti ne tik žemės riešutų, bet ir produktų, kuriuose jų gali būti – žemės riešutų sviesto, košių, pyragų, riešutų mišinių, sausainių, mišrainių ir duonos kepinių. Visuomet skaitykite ant pakuočių pateiktą produktų sudėtį.

 

Skysčiai padės reguliariai tuštintis

Šiuo metu jūsų suvalgomas maistas virškinimo trakte išbūna ilgiau nei prieš nėštumą. Tai vyksta dėl to, kad raumenys, stumiantys maistą žarnynu, labiau atpalaiduoti (tai šalutinis hormonų, saugančių jus nuo priešlaikinio gimdymo, poveikis). Taip geriau pasisavinamos maisto medžiagos. Deja, yra neigiama šio proceso pusė – šiuo atveju iškyla pavojus užkietėti viduriams. Štai kodėl turite gausiai gerti skysčių – jūsų virškinimo traktas turi būti reguliariai „praplaunamas“. Jei valgant ir kartu užsigeriant skysčiu jus ima varginti rėmuo, įpraskite gerti tarp pagrindinių valgymų.