Darbas ir pramogos
Kūdikis keis kiekvieną jūsų gyvenimo sritį, ypač darbą. Kituose puslapiuose aptarsime besilaukiančios moters teises ir naują jūsų, kaip dirbančios mamos, vaidmenį.
Ar jau laikas skelbti naujieną?
Kol esate nėščia, svarbu vengti bet kokių situacijų, kurios gali pakenkti ir jūsų pačios, ir kūdikio sveikatai. Tai pasakytina ir apie darbą. Jeigu jis gali sukelti pavojų nėštumui, pavyzdžiui, turite kilnoti sunkius daiktus, susiduriate su pavojingomis sveikatai medžiagomis, dirbate varginamu grafiku arba turite daug keliauti, turbūt iš karto džiugią naujieną turėtume pranešti viršininkui. Galbūt jūs galėsite užimti kitas pareigas ar pasirinksite jums priimtinesnį darbo režimą.
Kitais atvejais, kada pranešti apie nėštumą, galite nuspręsti pati. Vienintelis apribojimas – darbdavį apie nėštumą turite informuoti ne vėliau kaip prieš 15 savaičių iki numatytos gimdymo datos. Išlaikyti paslaptį iki paskutinės minutės prilygtų mažam stebuklui. Daugumai sunku nuslėpti šį faktą ilgiau nei kelias savaites. Rytinis pykinimas, nuovargis ir alkoholio vengimas – tai išduodantys ženklai, kuriuos lengvai pastebės jūsų supratingi bendradarbiai.
Kaip darbe įveikti dėl nėštumo atsiradusius negalavimus?
Jau tikriausiai žinote, kad pykinti jus gali visą dieną. Štai keletas negalavimą padėsiančių įveikti patarimų:
- Jei atradote konkretų valgį ar gėrimą, kuris padeda pradėjus pykinti, pasirūpinkite, kad turėtumėte jų ir darbovietėje.
- Jeigu negalite valgyti daug, turėkite keletą maistingų užkandžių.
- Pasistenkite dirbti nuolat vėdinamoje patalpoje, o jeigu tai neįmanoma, reguliariai išeikite pakvėpuoti grynu oru.
- Taip pat protinga būtų savo stalčiuje ar mašinoje turėti skysčio burnai skalauti ir servetėlių (jei kartais jus supykintų).
Galbūt jūsų išvaizda dar mažai tepasikeitė, tačiau per pirmą nėštumo trimestrą hormonai jau daro jums milžinišką įtaką. Būdingas šių reiškinių požymis – nuovargis. Jeigu jis pradeda trukdyti jūsų darbui, geriau apie tai pasakykite viršininkui. Darbdaviai turėtų parūpinti jums poilsio vietą arba mielai sutikti, jei norite penkiolika minučių tiesig pasėdėti savo mašinoje. Galbūt jums pavyks susitarti dirbti trumpiau, o likusį darbą atlikti savaitgaliais namuose. Ką bedarytumėte, nepersidirbkite, nes tai sukels stresą arba išsekimą, o gal net abu iš karto. Tai jums, o ypač jūsų kūdikiui, tikrai nenaudinga.