Jaučiate sunkėjantį kūną, būsimoji mamyte?
Per antrą nėštumo trimestrą viskas akivaizdžiai ima keistis. Augant kūdikiui, gimda plečiasi, taigi jūs pilnėjate ir apvalėjate. Kad prisitaikytų prie vis didėjančios gimdos apimties, tempiasi ją laikantys raiščiai. Taip pat šiuo metu jūsų nėštumo hormono estrogeno ir progesterono lygis turėtų stabilizuotis – taigi jus mažiau pykins, mažiau norėsite šlapintis ir ne taip greitai pavargsite. Kai kurioms moterims rytinis pykinimas išlieka viso nėštumo metu. Jeigu jus nuolat pykina ir jūs netenkate svorio, užuot priaugusi, galite netekti reikalingų maisto medžiagų ir skysčių. Jūsų kūdikis vis tiek jam reikalingų medžiagų gaus per placentą, tačiau turėtumėte pasikalbėti su savo šeimos gydytoju arba akušeriu, kad jie padėtų įveikti negalavimus. Laikui bėgant, galite pastebėti, kad jūsų krūtinė ne tik didėja, bet ir keičiasi. Neišsigąskite, visa tai – pasiruošimas žindyti. Dėl padidėjusio kraujo kiekio kraujagyslės, esančios jūsų krūtinės ir krūtų paviršiuje išsiplečia ir tampa labiau pastebimos. Krūtų aureolės gali patamsėti, o jų skersmuo padidėti. Manoma, kad tai vyksta tam, kad naujagimis lengviau pastebėtų spenelį. Ir jeigu anksčiau nepastebėdavote savo riebalinių liaukų, dabar šie maži balti iškilimai, vadinami Montgomerio kauburėliais, gali tapti pastebimi. Žindant kūdikį jie išskiria drėkinamąjį sekretą, kuris apsaugo nuo infekcijos.
Jūsų kūne vyksta daug pokyčių
Šiuo metu jūsų raiščiai tempiasi. Tai vyksta dėl hormono, vadinamo relaksinu, kuris ruošia jūsų dubens raiščius gimdymui. Šis hormonas sumažina kremzlių ir raiščių tankį, todėl jūs galite jausti maudimą pilvo srityje. Laikykitės, tas skausmas praeis. Žinoma, jeigu nemalonus maudimas ar pilvo skausmas užsitęsia, kreipkitės į šeimos gydytoją ar akušerį. Praėjus keletui antro trimestro savaičių, jūs greičiausiai dažniau ir aiškiau jausite kūdikio judesius, nes šiuo periodu jis jau didesnis ir stipresnis. Praėjus maždaug 20 nėštumo savaičių jums pasiūlys išsitirti echoskopu. Tai daroma tam, kad būtų patikslintos datos, išmatuojamas kūdikis ir tikrinama, ar jis auga normaliai, be to, patvirtinamas nešiojamų kūdikių skaičius, placentos padėtis ir stebima, ar nėra jokių anomalijų. Šiuo metu vertėtų užsirašyti ir į nėščiosioms rengiamus kursus.
Pasiekus pusiaukelę
Nėštumui įpusėjus, jūs turbūt jaučiatės patogiau ir emociškai stabiliau nei ankstesnėmis savaitėmis. Tikėtina, kad jūs, kaip ir dauguma nėščiųjų, tiesiog švytite.
Tačiau, kad ir kaip švytėtumėte, jau galite jausti padidėjusį svorį. Jūsų kulkšnys ir pėdos gali pradėti tinti, ypač dienos pabaigoje. Ši dažna būsena atsiranda dėl to, kad jūsų auganti gimda spaudžia dubens venas. Padidėjęs venų spaudimas sulėtina kraujotaką, dėl to kraujas kaupiasi dubens srityje ir skysčiai stumiami į kulkšnis ir pėdas. Gerkite daug vandens ir ilsėkitės truputį pakeltomis kojomis – taip sumažinsite patinimą. Jūsų nugara taip pat gali skaudėti. Avėkite žemakulnius batelius (avalynė lygiu padu gali įtempti jūsų nugarą taip, kaip ir aukštakulniai) ir venkite ilgą laiką stovėti arba sėdėti. Kai sėdite, po kojomis pasidėkite paaukštinimą, kad jūsų keliai būtų aukščiau už klubus. Jūsų vaikelis vis dar turi pakankamai vietos judėti, todėl jeigu šiuo metu jaučiate jo spyrius ar kitokius judesius, tai yra normalu. Galite net matyti, kaip tuo metu juda jūsų pilvas, o gal net pastebėsite vaikučio pėdutę ar delniuką.
Hormonai ir plaukai
Besilaukiant moterų hormonai nuolat svyruoja, o dažnai būna sunku suvaldyti ir plaukus. Nesvarbu, ar „šlovingą galvos karūną“ nėštumas keičia į gera ar į bloga, kūdikiui gimus ir hormonams nurimus viskas turėtų sugrįžti į savas vėžes. Kai kurios moterys pastebi, kad jų plaukai tampa storesni ir pradeda augti greičiau nei bet kada anksčiau. Tai vyksta dėl padidėjusio estrogeno kiekio, stimuliuojančio plaukų folikulus ir sumažinančio įprastinį plaukų slinkimą (per dieną žmogui vidutiniškai iškrenta nuo 40 iki 100 plaukų!).
Daug kas priklauso ir nuo maisto – dauguma moterų dėl savo kūdikio stengiasi sveikiau maitintis ir negerti alkoholio. Jūsų plaukai gali parodyti tiek sveiką jūsų mitybą, tiek ir reikalingų maisto medžiagų stoką. Jei pastebėjote, kad jie blunka, tampa sausi ir lūžinėja, pasakykite tai savo gydytojui. Galbūt jis norės patikrinti geležies kiekį jūsų kraujyje. Jūsų plaukų struktūra taip pat gali pakisti – jie gali pradėti garbanotis arba tiesintis, veltis arba tapti beviltiškai gležni. Tai vyksta todėl, kad hormonai veikia plauko žievę (vidurinį plauko kamieno sluoksnį) – tą dalį, kuri atsakinga už plauko garbanojimąsi ir elastingumą. Dėl chemikalų poveikio cheminis sušukavimas ir dažymas nepatartinas pirmo trimestro metu. Nėra neginčijamų įrodymų, kad tai gali pakenkti, tačiau geriau pasisaugoti ir paklausyti ekspertų patarimų. Dėl šių plaukų procedūrų antrame ir trečiame trimestruose paklauskite savo gydytojo nuomonės ir jei ryšitės įgyvendinti savo planą, pasirūpinkite, kad kirpėja sugebėtų panaudoti dažus nepaliesdama jūsų galvos odos. Jei esate viena iš laimingųjų, besilaukiant jūsų plaukai taps gausybe besiraitančių ir bangelėmis krentančių sruogų, vertų pasididžiavimo. Bet jei nebūsite ta laimingoji, norėdama išsaugoti gražesnius plaukus turėsite jiems skirti daugiau dėmesio. Išbandykite įvairias šukuosenas ir aksesuarus, šampūnus ir kondicionierius, kurie plaukus storina ir purinana, apsilankykite pas kirpėją ir paklauskite jos patarimo. Galvos masažas ir raminanti kvapų terapija daro stebuklus – tai puikus būdas atsipalaiduoti. Jei jau iš tiesų užsigeidėte puikaus, lepinančio malonumo, nebūtina išleisti krūvos pinigų kirpykloje. Metodas „pasidaryk pati“ yra lengvas, nemokamas ir beveik tiek pat efektyvus. Tiesiog įlašinkite keletą lašų aromatinio aliejaus į pusę puodelio pašildyto augalinio aliejaus. Levandų, nerolio, pačiuolio, sandalmedžio ir kvapiųjų kalangų aliejai yra saugūs naudoti besilaukiant. Galite pasidaryti mišinį sumaišydama kelis šiuos kvapus. Po to tiesiog įmasažuokite į galvos odą, ištepkite plaukus ir apvyniokite galvą rankšluosčiu, tada atsiloškite ir mėgaukitės, kiek tik jums patiks. Vėliau išsiplaukite galvą įprastu šampūnu ir kondicionieriumi.
Praėjus keletui mėnesių po gimdymo pastebėsite, kad plaukai ima labiau slinkti. Nepanikuokite – jūs neplinkate. Tai tiesiog jūsų plaukų folikulai grįžta į įprastinį plaukų auginimo ciklą ir „paleidžia“ tuos papildomus plaukus, kuriuos laikė nėštumo metu.