Jaučiatės didesnė už visą pasaulį?

Trečiojo trimestro metu jūsų kūdikis jau beveik išsivystęs – jam belieka tik augti ir stiprėti. Vienas iš nemalonių jūsų augančio pilvo sukeltų padarinių – nugaros ir dubens spaudimas. Jis gali sukelti nuolat besikartojančius dieglius nugaros apačioje ir kojose. Jeigu tai patiriate, pailsėkite, pakeiskite padėtį, atsigulkite į šiltą (tik ne karštą) vonią arba prie skaudamų vietų pridėkite ledo. Jeigu jaučiate, kad jūsų gimdos raumenys kartkartėmis susitraukia, o vėliau atsipalaiduoja, per daug nesirūpinkite. Tai tikriausiai Bakstono ir Hikso sąrėmiai. Tai normalūs, dažniausiai neskausmingi (panašūs į patiriamus per mėnesines) susitraukimai arba maudimai. Jie kartojasi nereguliariais intervalais. Taip jūsų kūnas ruošiasi tikriems sąrėmiams ir prieš sunkų gimdymą stiprinama gimda. Jei skausmas užsitęsia ir kelia nerimą, būtinai kreipkitės į gydytoją. Dabar laikas susidaryti ir gimdymo planą. Nesvarbu, kaip ruošiatės gimdyti, planas – labai geras sumanymas. Jei jis ir nepravers, bent jau padės jums detaliai ištirti įmanomas gimdymo aplinkybes – tad būsite geriau pasiruošusi „didžiajai“ dienai.

Young pregnant woman sleeping in her bed in the bedroom, she resting during her pregnancy

 

Gydytojų apžiūra

Esant nekomplikuotam nėštumui, nuo 28-ių iki 36-ių savaičių lankytis pas gydytojus turėtumėte kas dvi savaites ir kas savaitę nuo 36-ių savaičių iki gimdymo. Per tokius apsilankymus gydytojas arba akušeris matuos jūsų gimdos dydį, kad įsitikintų, ar vaikelis auga tinkamai.

Taip pat bus matuojamas jūsų kraujo spaudimas, tiriamas šlapimas, kad būtų patikrintas cukraus, proteinų kiekis ir infekcijos tikimybė. Artėjant gimdymo datai, bus nustatyta ir vaikelio padėtis gimdoje. Jeigu jis įsitaisęs sėdmenine pirmeiga, jums bus paskirta akušerio konsultacija. Jeigu vaikelis pasiliks sėdmeninėje padėtyje po 35-ių savaičių, mažai tikėtina, kad jis pats apsivers, todėl jūs turėsite aptarti, kokiam gimdymo būdui teiksite pirmenybę – gali tekti rinktis ir cezario pjūvį. Vienas iš būdų gali būti bandymas vaikelį apversti, kad jis galėtų išeiti galva žemyn. Ši procedūra vadinama išoriniu vaisiaus apgręžimu (IVA) ir kai kuriose ligoninėse sparčiai populiarėja. Taip pat besiruošiant gimdymui yra gerai pasivaikščioti ir susipažinti su ligonine bei aplinka, kurioje teks gimdyti.

 

Artėja

Artėjant nustatytai gimdymo datai, jūsų kūnas iš tiesų ruošiasi. Makšties išskyrų ir gleivių tikriausiai pagausėjo. Taip pat jūs galite dažniau jausti sąrėmius. Netikrais vadinami sąrėmiai yra gimdos susitraukimai. Gimda kartkartėmis susitraukia ir atsipalaiduoja, ir tai gali tęstis per visą nėštumą, tik vėliau šie sąrėmiai tampa labiau pastebimi. Jie būna nereguliarūs, gali trukti keletą valandų, tačiau visuomet baigiasi. Jie paprastai netrunka tiek, kiek tikrieji gimdymo sąrėmiai, kurie intensyvėja, dažnėja ir ilgėja.
Dabar būsimai mamytei šiek tiek gerų naujienų: jūsų gimda daugiau nebespaudžia diafragmos. Tai reiškia, kad jums bus lengviau kvėpuoti. Deja, dabar gimda spaudžia jūsų šlapimo pūslę ir jūs galite jausti poreikį šlapintis kas porą minučių.

Paskutinės laukimo dienos gali užsitęsti – atrodo, jos niekad nesibaigs. Atminkite, kad nustatyta jūsų gimdymo data yra tik preliminari – gimdymas gali įvykti prieš arba po 14-os dienų nuo nustatytos datos. Iš tiesų tik 5 proc. kūdikių gimsta nustatytą gimdymo dieną. Būkite gera sau ir stenkitės atsipalaiduoti. Tiesiog pagalvokite apie vargšę dramblę – jos nėštumas trunka 23 mėnesius!

Jei nėštumas užsitęsė per ilgai, jūsų akušerė gali pasiūlyti jums skatinti gimdymą. Kai kurios moterys pasiūlymą priima, kitos stengiasi to išvengti. Savo norus suformuluokite aiškiai – gerai padarysite, jei juos įtrauksite į gimdymo planą. Jeigu jūsų kūdikis negims iki 40-os nėštumo savaitės, tai bus pranešta jūsų akušeriui ir jis nustatys gimdymo skatinimo datą – suėjus 42-iems nėštumo savaitėms. Data bus atšaukta, jei pagimdysite anksčiau.

Natūralus būdas gimdymui paskatinti – seksas. Vyro sėkla turi prostaglandinų (juos gimdos kaklelis išskiria tada, kai gimdymas neišvengiamas), kurie skatina gimdymą.