Smegenų vystymasis

Žmogaus smegenys yra unikalus organas. Jos yra “viso organizmo valdymo centras”. Intensyviausias smegenų vystymasis vyksta per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų. Tuomet susiformuoja daugelis jos funkcijų, kurios tobulėja vaikui įgyjant naujų įgūdžių. 

Smadzeņu attīstība. Mazulis spēlē dažādas spēles pilnveido savas kustību, taustes sajūtas.

Prieš gimimą

Jau nėštumo laikotarpiu pasireiškia vaisiaus smegenų jutiminiai, regėjimo, emociniai ir motoriniai gebėjimai. Kitais žodžiais tariant, negimęs kūdikis gali ne tik judėti – tai žino ir jaučia kiekviena būsima motina. Jau būdamas gimdoje kūdikis gali matyti, girdėti ir jausti skonį!

 

Gimimo metu

Naujagimiai gali čiulpti ir ryti, matyti ir girdėti bei reaguoti į prisilietimus. Jie greitai išmoksta reikšti tokius jausmus kaip baimė ar pasitenkinimas. Smegenys kasdien tampa vis aktyvesnės: nervų ląstelės didėjančia progresija ima sudarinėti sinapsių tinklą, kūdikis ima labai greitai mokytis. Kūdikiui gimus jo smegenys sveria nuo 250 g iki 300 g.

 

Po gimimo iki 3-ųjų gyvenimo metų

Šypsojimasis, griebimas, vertimasis, sėdėjimas, ropojimas, pirmieji garsai ir pirmasis suvokimas – 1-ųjų gyvenimo metų raidos etapų sąrašas ilgas. Šiuo laikotarpiu smegenys yra ypač aktyvios.  Pirmaisiais gyvenimo metais visiškai nuo artimųjų priežiūros priklausomas, beveik visą dieną miegantis mažylis, virsta vaiku, kuris efektyviai juda, kalba pirmuosius sakinius, supranta komandas ir turi savo pomėgius. Taip yra todėl, kad tuo metu labai sparčiai vystosi smegenys. Verta žinoti, kad jau pirmaisiais gyvenimo metais smegenų masė padidėja tris kartus, o per pirmuosius dvejus metus kas sekundę susidaro daugiau kaip du milijonai naujų jungčių tarp nervinių ląstelių. Dėl to vaikas juda, jaučia, mato, girdi, asocijuojasi, jaučia skausmą, mokosi, prisimena, bendrauja, bijo, gėdijasi, džiaugiasi, liūdi ar pyksta ir ilgainiui įgyja savimonę: kas jis yra, ko siekia, kokie jo poreikiai. Visi šie procesai vyksta palaipsniui, tam tikra seka ir niekada vėliau nevyksta taip greitai, kaip pirmaisiais gyvenimo metais. 

Daugiau informacijos gausite perskaitę straipsnį12-24 mėnesių vaikas ir jo raida”.