Jūsų mažylio smulkiosios motorikos įgūdžių vystymas

Kūdikiui sulaukus vienerių metų amžiaus, jis tampa mažu vaiku. Jis mokosi stovėti, laikyti puodelį, nešti ar pasiekti žaisliukus , tačiau jo judesiams trūksta tikslumo! Tai visiškai normalu, nes jis mokosi „smulkiosios motorikos įgūdžių“.

Mazuļa prasmju attīstība. Bērns spēlējas ar koka kubiem

Įprasti judesiai, kurie mums atrodo savaime suprantamas dalykas, koordinuojami nervų, raumenų ir regos sisitemų.

Kodėl smulkiosios motorikos (judesių) įgūdžių vystymas yra svarbus? 

Smulkiųjų judesių lavinimas yra vaiko vystymosi dalis. Paprastą veiksmą, pavyzdžiui, taurės paėmimą, jos laikymą ir vėliau iš jos gurkšnojimą, mes suvokiame, kaip savaime suprantamą veiksmą, tačiau tam reikia sudėtingų nykščio, pirštų, rankų ir galvos judesių suderinimo.

Žaidžiant su žaislinėmis kaladėlėmis, dėliojant jas viena ant kitos, vystosi smulkiosios motorikos įgūdžiai. Taigi padėdami savo vaikui vystyti   smulkiuosius motorikos judesius, padedate lavinti kitus įgūdžius, kurių jam prireiks gyvenime. 

 

Padėkite savo mažyliui pagerinti smulkiosios motorikos įgūdžius

Jūsų mažyliui nereikia daug padrąsinimo gerinant judesių koordinaciją. Jam reikia galimybių, skatinimo ir praktikos gausos. Štai keletas įdomių dalykų, kuriuos galite padaryti, norėdami padėti savo mažyliui išmokti:

  • Sukurti žaidimų erdvę

Jūsų mažylis tikriausiai mėgsta traukti daiktus vieną nuo kito ir ištuštinti žaislų dėžes. Tai vienas iš pirmųjų „motorikos įgūdžių“, kurių jis mokosi, ir tai svarbus jūsų mažylio pažinimo etapas.

Taigi, užuot leidus savo mažyliui versti namus, geresnė idėja būtų, kad jis žaistų savo žaidimo aikštelėje su žaislais ir būtų užimtas!

Užpildykite žaidimų erdvę paprastomis kaladėlėmis, didelėmis dėlionių detalėmis, kamštine ir kreidine lenta. Tai yra dominančios mažylį veiklos, jos tuo pačiu metu ugdo „mąstymą“ ir „įgūdžius“. Jis net palaipsniui išmoksta padėti daiktus atgal.

 

Apsirengimą paverskite žaidimu!

Padėdami savo mažyliui apsirengti ir nusirengti, skatinate jo smulkiosios motorikos įgūdžius, nes jis turi koordinuoti visą savo kūną. Kitas privalumas – jums mažiau darbo, nes tai skatina jo savarankiškumą.

Apsirengimo procesą galite palengvinti, įsigydami batukus su specialiais Velcro segtukais, o ne su raišteliais ar sagtelėmis. Kelnės ar sijonai su elastinga juosmens dalimi daug patogesnė jūsų mažyliui. Užsivelkami nertiniai yra lengviau įveikiami mažiems piršteliams nei nertiniai su sagomis arba užtrauktukais.

Kuo labiau jūsų mažylis patirs malonumo, tuo daugiau jis išmoks. Taigi duokite jam keletą drabužių apsirengti pačiam – ir tiesiog žiūrėkite į jį besidžiaugiantį.

 

Rašykite, braižykite ir pieškite

Jūsų mažylis tikriausiai jau mėgsta rašinėti su pieštuku arba kreidos gabaliuku.

Tai ir smagu, ir skatina vieną iš svarbiausių įgūdžių, kurio jūsų mažyliui reikės gyvenime – gebėjimą rašyti.

Padarykite piešimą kiek įmanoma smagesnį su daugybe įvairių medžiagų, tokių kaip:

  • Spalvotos kreidelės 
  • Nuplaunamieji rašikliai
  • Kreidelės, su kuriomis galima žaisti lauke ir kambaryje
  • Dažai, teptukai, kempinės
  • Pirštų, rankų ir pėdų spaudai

 

Padėkite susitvarkyti su daiktais!

Mažyliai mėgsta žaisti su smėliu ar modelinu. Tai geras fizinės jėgos ir koordinacijos vystymo būdas. 

Kartu pabandykite pažaiti su spalvotu popieriumi. Jį lengva suglamžyti, išvynioti, kurti figūras, kurios jūsų mažyliui atrodys įspūdingos.