Kas vaikams sukelia pykčio priepuolius
Dideli mažų vaikų pykčio priepuoliai dažnai ištinka tada, kai nusivylimo jausmas, sumišęs su baime ir nerimu, tampa toks didelis, kad mažylis nebegali jo sutramdyti. Pykčio priepuolis – tai šių nemalonių ir nesuvaldomų jausmų sprogimas ir laisva išraiška.
Kas vyksta pykčio priepuolio metu
Pykčio priepuolio metu vaiką užvaldo vidinis įniršis. Jis gali nebesugebėti suvokti relybės, jaustis įbaugintas šėlstančių ir nekontroliuojamų jausmų, nebemokėti susivaldyti. Pykčio priepuolio metu vaikas dažnai tampa fiziškai nebekontroliuojamas, gali voliotis ant žemės klykdamas ir spardydamasis. Bet kuris arčiau priėjęs žmogus greičiausiai bus apspardytas. Vaikas gali klykti, kol užkims, pradės žiaukčioti, apsivems ar net kol pamėlynuos veidukas.
Kaip nuraminti pykčio priepuolio ištiktą savo vaiką?
- Kai kurie vaikai per pykčio priepuolį geriau jaučiasi laikomi glėbyje – tai padeda jiems nurimti. Toks vaikelis atsipalaiduos, prisiglaus prie jūsų, ir riksmai liausis.
- Kitiems nepatinka, kai juos priepuolio metu liečia. Tuomet jie jaučiasi dar labiau prislėgti ir bejėgiai.
- Jei jūsų vaikas spardosi ir klykia, geriausia, ką tuo metu galite padaryti, tai patraukti visus greta esančius dūžtančius daiktus ir įsikišti tik tada, kai jis gali susižeisti.
- Kad ir kokia būtų jūsų vaikelio fizinė būklė priepuolio metu, nesistenkite jam ko nors įrodyti. Tokiu metu jis nieko nesupras.
- Nepradėkite ant vaiko šaukti – tai jo nenuramins, greičiau priešingai – tik pablogins padėtį.
- Kai pykčio priepuolis praeis, nereikia vaiko nei bausti, nei apdovanoti už tokį elgesį. Jis turi suprasti, kad tokie priepuoliai nieko nepakeičia.
- Jei pykčio protrūkis ištinka viešoje vietoje, neparodykite vaikui, kad esate labiau įsitempusi nei namuose, nes jis gali vėliau taip elgtis siekdamas, kad jam nusileistumėte.