Cezario pjūvio operacija ir kūdikio žarnyno mikrobiota

Dr. Vytenė Menkevičienė, šeimos gydytoja

Visi kūdikiai yra unikalūs. Jūs, kaip tėvai, stengiatės duoti savo kūdikiui kas geriausia, atsižvelgdami į viską, kas juos daro išskirtiniais, įskaitant jų gimimo būdą. Bet kartais aplinkybės turi viršenybę prieš mūsų pastangas. Gimdymas cezario pjūvio būdu yra operacija, atliekama tik ypatingomis aplinkybėmis ir skirta išgelbėti vaiko ar motinos gyvybę.

 

Mikrobiotos įtaka alergijos atsiradimui

Pirmosios 1 000 gyvenimo dienų – tai laikas, kuriuo formuojasi žarnyno mikrobiota, t. y. bendrosios bakterijos, gyvenančios žmogaus virškinamajame trakte. Jos sudėtis taip pat priklauso nuo būdo, kuriuo kūdikis gimė.2 Ar žinojote, kad gamta suteikia papildomą impulsą kūdikio imuninei sistemai, praturtinant jo žarnyną bifidobakterijomis, jam keliaujant per gimdymo kanalą?

 

Cezario pjūvis ir natūralus gimdymas

Įvairių tipų virškinamojo trakto kolonizacija yra labai svarbi norint, kad pirmaisiais gyvenimo metais tinkamai formuotųsi imunitetas. Natūraliai gimdamas naujagimis susiduria su gerosiomis bakterijomis, veikiančiomis jo imuninę sistemą jau gimimo metu.

Cezario pjūviui būdinga:

  • jokio kontakto su motinos virškinamojo trakto ir makšties mikroflora gimimo metu;

  • nedidelis kontaktas tarp motinos ir naujagimio odos;

  • vėliau pradedama maitinti krūtimi, ypač priešpieniu;

  • vėliau įvyksta gerųjų bakterijų kolonizacija.

Visos šios priežastys gali būti susijusios su padidėjusia rizika atsirasti alergijoms.4

Įdomu! Daugeliu tyrimų patvirtinama, kad, palyginti su natūraliai gimusiais kūdikiais, gimusių atliekant cezario pjūvį vaikų žarnyno mikrobiotai ne tik būdinga mažesnė mikrobiologinė įvairovė, bet ir galimas patogeninių bakterijų atsiradimas5.

 

Svarbu

Motinos piene yra naudingų bakterijų, todėl žindykite kūdikį jei tik įmanoma, nes motinos pienas jam yra geriausias maistas! Jei dėl kokių nors priežasčių tai neįmanoma, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą ir kartu raskite jums tinkantį ir geriausią sprendimą.

Alerginių ligų paplitimas nuolat auga, o jų atsiradimo priežasčių yra daug – daugelis veiksnių yra susiję su vadinamuoju vakarietiškuoju gyvenimo stiliumi. Pasirodo, kad jų atsiradimui taip pat turi įtakos ir augantis cezario pjūvio operacijų skaičius. Ši operacija daro didelę įtaką žarnyno mikrobiotos sudėčiai. O šiuo metu ji laikoma esminiu organu, lemiančiu tinkamą imuninės sistemos funkcionavimą.1

 

Nuorodos:

[1] Cukrowska, B. „Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve“. Stand Med Pediatr, 2019 m.; 16: 69–77 p.
[2] Królak-Olejnik, B. „Caesarean section and the condition of the newborn and child in the future“. Praktinės pediatrijos forumas.
[3] Cukrowska, B. „Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve.“ Stand Med Pediatr, 2019 m.; 16: 69–77 p.
[4] Królak-Olejnik, B. „Caesarean section and the condition of the newborn and child in the future“. Praktinės pediatrijos forumas.
[5] Cukrowska, B. „Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve“. Stand Med Pediatr, 2019 m.; 16: 69–77 p.

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas info@aptaclub.lt