Bifidobacterium breve – kas tai yra?
Dr. Vytenė Menkevičienė, šeimos gydytoja
Kūdikio žarnyno mikrobiotos formavimuisi ir imuniteto vystymuisi įtakos turi gimimo būdas ir mityba. Natūraliu būdu gimusių ir motinos pienu maitinamų kūdikių žarnyno mikrobiotai būdinga didelė įvairovė. Tarp šių bakterijų taip pat yra daug bifidobakterijų – tai bakterijos, kurios padeda tinkamai formuotis imuninei sistemai.
Kas nulemia mikrobiotos sudėtį?
Pastebimai augantis sergamumas alerginėmis ligomis, kurios, be kita ko, siejamos su nuolatine visuomenės pažanga, gali būti nulemtas sutrikdytos žarnyno mikrobiotos sudėties ir biologinės įvairovės, susiformuojančios pirmaisiais gyvenimo metais1. Moksliniai tyrimai rodo, kad natūraliu būdu gimę kūdikiai ir maitinami motinos pienu (jei motina nevartoja antibiotikų ir stimuliantų), gyvenantys ir bendraujantys su savo bendraamžiais, turintys sąlytį su gamta ir gyvūnais patiria mažesnę riziką susirgti alergijomis2. Bifidobacterium breve – tai viena iš dažniausiai išskiriamų bakterijų sveikų kūdikių žarnyne ir motinos piene.
Naudinga bakterija
Bifidobakterijos – tai vienos iš svarbiausių mikroorganizmų, gyvenančių žmogaus virškinamajame trakte. Daugelis iš šių padermių pasižymi probiotinėmis savybėmis, t. y. skatina žarnyno mikrobiotos augimą ir aktyvumą. Bifidobacterium breve – tai bifidobakterijų rūšis, kuri dalyvauja mikrobiomo formavime, kuris saugo organizmą nuo alergijos maisto alergenams ir kitų alergijų išsivystimo3. Ši ypatinga bakterija pradeda daugintis naujagimio žarnyne iš karto jam gimus. Ji dažniausiai aptinkama motinos piene, todėl neatmetama tikimybė, kad pagrindinis jos šaltinis yra motinos pienas.4
Bifidobacterium breve pieno mišiniuose
Nustatyta, kad papildant neišnešiotų naujagimių ir cezario pjūvio būdu, gimusių kūdikių mitybą Bifidobacterium breve bakterijomis yra skatinamas žarnyno ir mikrobiotos sudėties formavimasis, koks būdingas natūraliai maitinamiems kūdikiams. Gauti klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad tie pieno mišiniai, kurie papildyti prebiotiniais oligosacharidais ir Bifidobacterium breve bakterijų paderme, teigiamai veikia kūdikių žarnyno mikrobiotą, jei jos sudėtis ir įvairovė buvo sutrikdyta, pvz., gimus atliekant cezario pjūvį6.
Svarbu pripažinti, kad, kaip minėta anksčiau, šių bakterijų yra motinos piene, todėl, jei tik įmanoma, žindykite kūdikį, nes tai yra geriausias jo mitybos šaltinis.
[1] Cukrowska, B. „Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve“. Stand Med, 2019 m. 16. 69–77 p.
[2] 4 Renz, H., Holt, P. G., Inouye, M. et al. „An exposome perspective: Early-life events and immune development in a changing world“. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 2017 m.; 140: 24–40 p.
[3], [4], [5], [6] Cukrowska, B. „Can modulation of the intestinal microbiome be important in the prevention of allergic diseases? The role of bifidobacteria, with particular emphasis on Bifidobacterium breve“. Stand Med, 2019 m. 16. 69–77 p.