Mažylis valgo per daug

 

Mamma tur mazuli rokās. Bērns ēd pārāk maz
Autorius: 
Eugenija Nazimoviene

Vaikų ligų gydytoja

 

Kartais net keista, kiek maisto suvalgo 1 – 4 metų amžiaus vaikai, ypač, turint  galvoje, kad mažylių skrandukas yra sugniaužto jų kumštuko dydžio. Būna dienų, kai, rodos, mažasis tik valgytų ir valgytų, o kitomis – maistas jo tiesiog nedomina. Kada vertėtų sunerimti?

 

Auginate 1 – 4 metų vaiką ir jums atrodo, kad šis valgo per daug. Ar turėtumėte dėl to nerimauti?

Tokio amžiaus vaikų apetitas priklauso nuo individualių energijos ir augimo poreikių. Jeigu tik vaikui leidžiama valgyti tiek, kiek nori jis pats, mažylis iš tiesų geba puikiai pajusti, kiek maisto jam reikia. Neišsigąskite, jeigu atrodo, kad dieną ar ilgiau jis valgo labai daug. Tokį apetitą greičiausiai lemia vaiko augimo poreikiai ar aktyvumo lygis. Kitomis dienomis jis turbūt valgo žymiai mažiau – jeigu tik leisite savo mažyliui pačiam spręsti, kiek valgyti, laikui bėgant suvartojamų kalorijų kiekis susibalansuos. Žinoma, už tai, ką, kada ir kur vaikas valgys, atsakote jūs.

 

Ar svarbu, jeigu 1 – 4 metų vaikas valgo per daug?

Jeigu valgydami ar gerdami suvartojame daugiau kalorijų, nei išnaudojame jų kokiai nors veiklai, galime nutukti. Vartojant daug kaloringo (riebaus ir saldaus) maisto ar gėrimų, gali padidėti energijos suvartojimas.

Pažvelkite į toliau pateiktą paveikslėlį ir pagalvokite apie savo šeimos valgymo įpročius. Atminkite, kad per daug ribojamas maistas ar tam tikri maisto produktai tampa dar labiau geidžiami, o tai skatina persivalgymą. Taigi, kaip viską subalansuoti? Skaitykite toliau ir sužinokite, kas padeda geriausiai ir kodėl.

Ar dažnai patiekiate kaloringo, riebaus ir saldaus maisto? Ar patiekiate dideles porcijas? Ar dažnai patiekiate saldžių gėrimų?

Didesnis energijos suvartojimas

 

Kas padeda geriausiai ir kodėl?

Štai keletas būdų įsitikinti, kad tai, kuo ir kada maitinate savo mažylį, padeda jam gauti pakankamai energijos augti ir likti sveikam.

Kas gali padėti
Ar jūs..
Kodėl tai veiksminga
leidžiate mažyliui pačiam nuspręsti, kiek jis nori valgyti? 1 – 4 metų vaikai patys geriausiai žino, kiek maisto jiems reikia. Tegul mažylis pats sprendžia, kiek valgyti, tačiau neprikraukite pilnos lėkštės, geriau patiekite nedidelę porciją ir leiskite jam paprašyti dar, jei norės. Svarbu neriboti maisto kiekio, todėl jeigu vaikas pageidauja pakartoti, įdėkite. Tai gali trikdyti, tačiau tokio amžiaus vaikų apetitas keičiasi priklausomai nuo dienos ar valgymo, jie valgo tiek, kiek jiems reikia. Įsidėmėkite, kad mažylis pats turi nuspręsti, kiek valgyti.
kaloringą, riebų ir saldų maistą patiekiate kartu su kitu valgiu, o ne vietoj jo ar maistingų užkandžių? Tam tikrų maisto produktų draudimas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Toks maistas tampa dar patrauklesnis, o gavęs progą valgyti uždraustus produktus mažylis gali persivalgyti. Ypatingai lengva persivalgyti daug cukraus turinčių produktų, nes polinkis į saldumynus žmonėms įgimtas. Desertui geriau pasiūlykite vaisių su ledais ar šokoladiniu padažu. Retkarčiais į lėkštę šalia žuvies ir daržovių įdėkite gruzdintų bulvyčių, o šalia sumuštinio ir traškių daržovių lazdelių – bulvių traškučių. Jeigu norite daugiau sužinoti, kaip planuoti subalansuotus maistingus patiekalus ir užkandžius, perskaitykite patarimus straipsniuose „Kaip maitinti savo mažylį“. Atminkite, kad ir kada valgyti, sprendžiate jūs.
vietoj saldintų gėrimų mažyliui pasiūlote vandens ar pieno? Daug cukraus turintys gėrimai gali padidinti energijos suvartojimą, bet juose nėra jokių kitų maistinių medžiagų. Saldintus gėrimus laikykite suaugusiųjų gėrimais ir ribokite jų vartojimą, tačiau visiškai nedrauskite. Valgant ir tarp valgymų mažyliui pasiūlykite vandens. Tai turėtų būti pagrindinis jo gėrimas, o užkandžiui kartais galite pasiūlyti stiklinę pieno.

Retkarčiais galima patiekti ir saldinto gėrimo bei leisti vaikui nuspręsti, ar jo nori. Gėrimo lyg niekur nieko įpilkite į paprastą puodelį. Jeigu jį sureikšminsite, gėrimas patrauks mažylio dėmesį ir taps dar patrauklesnis. Stenkitės išugdyti neutralų požiūrį į tokius gėrimus.

už gerą elgesį vaiko neapdovanojate saldžiais ir riebiais užkandžiais? Jeigu maistą, ypač saldžius ir riebius užkandžius, naudojate kaip apdovanojimą, jis tampa ypatingas. Tokių produktų neduokite ir kaip paskatinimo suvalgius kito maisto, pavyzdžiui, vaisių ar daržovių. Pamąstykite apie kitus būdus, kaip išreikšti džiaugsmą, kad vaikas atsižvelgė į jūsų prašymą: kartu paskaitykite pasaką, pažaiskite mažylio mėgiamą žaidimą, nueikite pasisupti arba paskambinkite močiutei. Fizinis aktyvumas ypač naudingas, todėl pasirinkite veiklą, kurios metu mažylis daugiau pajudėtų.
rūpinatės sveikais visos šeimos valgymo įpročiais? 1 – 4 metų vaikai mokosi iš jūsų ir kitų aplinkui esančių žmonių. Rodykite gerą pavyzdį ir jūsų mažylis be didelių sunkumų išmoks valgyti tinkamai. Pasistenkite valgyti susėsti visa šeima ir valgykite sveikai. Visiškai neverta mažyliui ruošti sveiką ir subalansuotą patiekalą, o patiems valgyti ką nors kitą – vaikas norės to, ką valgote jūs. Indus su maistu padėkite stalo viduryje, kad kiekvienas galėtų įsidėti, ko nori. Taip mažylis išmoks valgyti tiek, kiek norisi. Pasistenkite valgyti atsipalaidavę ir smagiai leiskite laiką. Jeigu mažylis nevalgo daržovių, perskaitykite straipsnį „Mažylis nevalgo daržovių“.
laikotės aiškiai nustatyto valgymo ir užkandžių režimo? 1 – 4 metų vaikams reikia valgyti po nedaug ir dažnai. Geriausias režimas: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 užkandžiai tarp jų. Nerimaujant, kad mažylis valgo per daug, neverta jo valgydinti rečiau. Maitinantis reguliariai išvengiama peralkimo ir persivalgymo, kuriuos gali sukelti pernelyg ilgi tarpai tarp valgymų ar nuolatinis užkandžiavimas. Jeigu norite sužinoti daugiau, kaip planuoti sveikus ir maistingus užkandžius, perskaitykite patarimus straipsnyje „Kaip maitinti savo mažylį“. Atminkite, kad ir kada valgyti, sprendžiate jūs.

Jeigu išbandėte šiuos patarimus, bet vaiko mityba jums vis dar kelia nerimą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Į priekį judėkite mažais žingsniukais, o pažangą fiksuokite „Veiksmų plane“. Pradėkite nuo smulkių pokyčių ir palaipsniui pereikite prie didesnių, kad mažylis galėtų apsiprasti ir susigyventi su nauja tvarka. Nepamirškite į procesą įtraukti kitus šeimos narius ir visus, kas prižiūri jūsų mažylį, pavyzdžiui, lopšelio ar darželio personalą, senelius.

 

Auginate 1 – 4 metų mažylį ir jums atrodo, kad šis per daug sveria. Ar turėtumėte dėl to nerimauti?

Kai kurie vaikai natūraliai stambesni už kitus ir jų svoris gali atitikti viršutines augimo diagramos kreives (vadinamas procentilėmis). Tai gali būti visiškai normalu ir net sveika. Bet jeigu mažylio svoris didesnis nei viršutinė procentilės linija arba kerta kelias linijas, atėjo laikas kreiptis pagalbos į sveikatos priežiūros specialistą. Perskaitykite straipsnį „Mažylis per daug sveria“.

Jeigu išbandėte šiuos patarimus, bet vaiko mityba jums vis dar kelia nerimą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Būtų gerai, jeigu šį straipsnį nusineštumėte į konsultaciją ir parodytumėte specialistui, ką išbandėte.

 

Pagrindiniai principai

• Jūsų mažylis puikiai jaučia savo alkį ir sotumą, todėl pats turėtų spręsti, kiek jam valgyti ir gerti.

• Jūsų mažyliui reikalingas valgymo režimas: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 sveiki užkandžiai. Todėl jūs turėtumėte nuspręsti, ką ir kada jis turėtų valgyti ir gerti.

• Mažylis mokosi iš jūsų ir kitų šeimos narių, todėl sveikus ir maistingus patiekalus valgykite visi drauge.