Mažylis nevalgo daržovių

 

Bļoda ar dažādiem dārzeņiem. Bērns neēd dārzeņus
Autorius: 
Eugenija Nazimoviene

Vaikų ligų gydytoja

Kodėl mažylis nevalgo daržovių?

Ne jis vienas…

Dažnai vaikas iki 2 metų tampa išrankesnis maistui ir jį pamaitinti gali būti sudėtinga – tai visiškai normalu ir paprastai tęsiasi iki 4 metų. Vieni mažyliai labai nenoriai ragauja naujų produktų (tai vadinama neofobija, kuri, manoma, yra natūralus evoliucinis instinktas, saugantis vaikus nuo jiems nesaugaus maisto), kiti vaikai ima nebevalgyti ir maisto, kurį anksčiau mėgo (tai vadinama per dideliu išrankumu), o kai kurie taiko abi šias taktikas! Daugiau apie tai galite pasiskaityti straipsnyje „Mažylis labai išrankus maistui“. Kad ir kokia būtų nevalgumo priežastis, kartais 1–4 metų vaikas daržovių valgo nedaug ir vos kelių rūšių, jeigu jas valgo iš viso.

 

Kodėl mums reikia daržovių?

Žinome, kad gausus vaisių ir daržovių vartojimas  padeda apsisaugoti nuo ligų. Daržovėse daug vitaminų, mineralų, maistinių skaidulų ir kitų sveikatai svarbių maistinių medžiagų. Tačiau nėra vienos daržovės, kuri atstotų visas kitas, svarbiausia – įvairovė.

Todėl svarbu išmokyti mažylį pamėgti daug skirtingų daržovių ir vaisių! Kiek? Vaisių ir daržovių turėtų būti patiekiama kiekvieno valgymo metu, reikėtų stengtis, kad per dieną vaikas jų suvalgytų 5 porcijas. Lengviausia tai užtikrinti su kiekvienu valgymu ir užkandžiui pasiūlant daržovių ar vaisių. Daugiau informacijos rasite straipsniuose „Kaip maitinti mažylį“ ir „Mažylis nevalgo vaisių“. Įsidėmėkite, kad tam prireiks laiko, o į priekį geriausia judėti mažais žingsniukais.

 

Kuo blogos daržovės?

Niekuo. Tiesiog kai kuriems vaikams prireikia daugiau laiko nei kitiems pamėgti tam tikrą maistą. Mažyliai mokosi mėgdžiodami kitus žmones, ypač jus, todėl jeigu jūs patys mėgstate valgyti įvairias daržoves, labiau tikėtina, kad jas mielai valgys ir jūsų vaikas. Jeigu daržovių nepatiekiama šeimai susėdus prie stalo arba jūs valgote jas atskirai nuo vaiko, jam bus sunkiau suprasti, kad daržoves valgyti saugu ir malonu.

Maistą stipriausiai pajaučiame skonio receptoriais, bet valgant dalyvauja ir kiti mūsų pojūčiai: rega, uoslė, lytėjimas. Tikra tiesa, kad valgome ir akimis! Įdomus faktas – vaikai mieliau mėgdžioja tuos suaugusiuosius, kurie valgo tokios pačios spalvos maistą kaip ir mažyliai!

Nežymiems kvapo ir skonio pokyčiams jautresni vaikai gali atsisakyti nauju būdu paruoštų produktų, net jeigu anksčiau mielai juos valgydavo. Prisiminkite tai patiekdami ant stalo daržovių, kurių norėtumėte, kad jūsų mažylis paragautų (žr. toliau „Praktiški patarimai“).

Mes visi skirtingi, o tai, ką mėgstame ir ko ne, gali nulemti genai. Kai kurie žmonės skonį jaučia itin stipriai ir todėl gali nemėgti karčių daržovių, pavyzdžiui, brokolių ar špinatų, bet laikui bėgant galima išmokti mėgautis tiek jais, tiek kitomis daržovėmis.

 

Kas padeda geriausiai ir kodėl?

Kas gali padėti
Ar jūs…
Kodėl tai veiksminga?
kasdien patiekiate daržovių šeimai susėdus prie stalo? Mažyliai mokosi mėgdžiodami. Matydamas, kaip valgote kokią nors daržovę, mažasis, labai tikėtina, ją taip pat pamėgs. Todėl svarbu, kad šeimai susėdus prie stalo ant jo visada būtų daržovių ir mažylis matytų, su kokiu malonumu jas valgote.
valgymų metu patiekiate įvairių daržovių, kaip ir tų, kurių norėtumėte, kad vaikas paragautų? Daržovių įvairovė gali paskatinti mažąjį paragauti naujų skonių. Pasistenkite jam pasiūlyti ne tik mėgiamiausių daržovių, tai gali tik pasunkinti situaciją, nes mažylis neturės progos susidomėti naujais skoniais. Pasiūlykite įvairių daržovių ir leiskite pasirinkti. Vaikai mieliau renkasi saldesnes daržoves, todėl, pavyzdžiui, gaminant tyrę iš bulvių ar morkų, visada galima įmaišyti kartesnių daržovių – brokolių, kopūstų, kad mažylis turėtų progą jų paragauti.
pasiūlote mažyliui paragauti gabaliuką dar neskanautos daržovės, bet neverčiate jo  visko suvalgyti? Vertimas valgyti per prievartą naujas daržoves gali turėti priešingų, nei siekiate, pasekmių. Svarbiau vaiką paskatinti išbandyti naujoves ir patirti naujų skonių, nei rūpintis, kad jis suvalgytų visą porciją. Kai norės, valgys daugiau.
jeigu vaikas atsisako maisto, paimate jo lėkštę nieko nekomentuodami ir bandote iš naujo rytoj? Svarbiausia suteikti vaikui kuo daugiau galimybių paragauti naujų daržovių. Nenusiminkite, jeigu iš pradžių mažylis nenorės ragauti naujų produktų. Kitą dieną vėl jų pasiūlykite – gali prireikti 10 ar daugiau, o kartais net iki 20 bandymų! Bet pasistengti verta. Kuo dažniau vaikas matys daržoves, tuo labiau jas mėgs ir tuo daugiau jų suvalgys.

 

Praktiški patarimai:

  • Paprikas, žirnelius ir cukiniją pakepinkite keptuvėje, o morkas, pastarnokus, bulves ir burokėlius orkaitėje – taip pagamintos daržovės išliks traškios ir saldžios.
  • Varžykitės, kas garsiau perkąs kokią nors daržovę arba paliks ryškiausias dantų žymes ant daržovės – taip paskatinsite vaiką paragauti daržovių, bet neversite jos valgyti.
  • Lazdelėmis supjaustykite morkas, paprikas, agurką bei salierus (bus patogiau paimti į ranką) ir patiekite kartu su mėgiamu padažu. Taip supjaustytos daržovės puikiai tiks užkandžiams. Valgymų metu pasiūlykite ir mažylio mėgstamų daržovių, ir naujų, dar neragautų bei leiskite pačiam pasirinkti, ką ir kiek valgyti.
  • Rinkitės saldesnes daržoves: pasiūlykite vaikui saldžių prinokusių vyšninių pomidorų, geltonąsias ir raudonąsias paprikas patiekite šviežias, o žaliąsias  –  pakepkite, sumažės jų kartumas.
  • Vaikų mėgstamas gruzdintas bulvytes kepkite namuose orkaitėje kartu su saldžiosiomis bulvėmis, morkomis, brokoliais. Tai bus puikus užkandis!
  • Vaiko mėgiamomis daržovėmis gardinkite sriubas, troškinius, makaronų ar picų padažus.
  • Nepamirškite vaivorykštės! Įvairių spalvų daržovės labiau patrauks vaiko dėmesį. Kalbėkite su mažyliu apie daržoves ir kuo jums jos patinka.
  • Pamėginkite patys užsiauginti ką nors paprasto – bulvę vazone, o paskui leiskite vaikui padėti gaminti iš jos patiekalą.
  • Nusiveskite mažylį apsipirkti ir leiskite pačiam išsirinkti daržovių užkandžiams.