Mažylis per mažai sveria
Autorius: 
Eugenija Nazimoviene

Vaikų ligų gydytoja

 

 


Visi vaikai yra skirtingi, bet kaip žinoti, kada verta sunerimti dėl savo mažylio svorio?

Ar verta nerimauti?

Kai kurie 1 – 4 metų vaikai būna iš prigimties stambesni ar smulkesni už bendraamžius. Kai kurių svoris gali atitikti apatines augimo diagramos kreives (vadinamas procentilėmis). Tai gali būti visiškai normalu ir sveika. Bet jei jūsų mažylio svoris yra žemiau 3-čios procentilės, smarkiai svyruoja arba staiga sumažėja, šeimos gydytojas arba pediatras gali siūlyti atlikti papildomus tyrimus, kad įsitikintų, ar nėra kokios nors problemos, lemiančios vaiko augimo sutrikimus.  

Kodėl mažylis sveria per mažai?

Mūsų kūnų formos ir dydžiai skiriasi. Apsidairykite po žaidimų aikštelę arba prekybos centrą – pastebėsite tiek išstypusių, tiek smulkučių, liesų ar stambesnių žmonių. Dažnai vien iš kūno sudėjimo galima nuspėti, kuris tėvas kurio mažylio! Kūno sudėjimas labai priklauso nuo paveldėjimo, o taip pat ir nuo įpročių. Ne viską lemia genai. Svarbūs ir visos šeimos įpročiai – kuo ir kaip maitinate savo vaiką, kiek vaikas juda. 

Per mažą kūno svorį gali lemti didelis išrankumas maistui, kartais tai gali būti dėl ligos. Per mažo svorio priežastis – gaunamas nepakankamas maisto medžiagų, jų įvairovės ir energijos kiekis. 

Kodėl tai svarbu?

Per mažas kūno svoris rodo, jog maisto medžiagų ir energijos vaikas gauna nepakankamai. Tai sutrikdo jo augimą ir vystymąsi bei turi tiesioginį poveikį jo sveikatai. Pirmieji keli gyvenimo metai yra itin svarbūs tolimesnio gyvenimo sveikatai bei imunitetui.

 Jeigu veiksmų imsitės dabar, padėsite savo mažyliui augti sveikam ir išugdysite tinkamus mitybos įpročius, kurie pravers vėliau.

Kuo galiu jam padėti?

Pirmiausia išsiaiškinkite, ar jūsų vaikas auga būtent taip, kaip tikimasi. Gal jo svoris visiškai normalus, tačiau norėdami pasitikrinti kreipkitės į pediatrą ar šeimos gydytoją. Specialistas jus nuramins arba padės išsiaiškinti, ko jūsų vaikui gali trūkti. Nusprendęs, kad dėl mažylio svorio verta sunerimti, gydytojas padės jums išsiaiškinti, kas turi įtakos šiai bėdai. 

Jeigu paaiškės, kad mažasis valgo nepakankamai, nes yra labai išrankus maistui, sveikatos priežiūros specialistas pasiūlys, kaip spręsti situaciją. Dėl didelio išrankumo maistui valgymas gali tapti sudėtingas ir kelti įtampą. Jūs jaudinatės, todėl visaip kovojate, kad vaikas ką nors suvalgytų, tačiau tai gali duoti priešingą rezultatą, nei siekiate. 1 – 4 metų vaiko apetitas nebus toks pat kiekvieno valgymo metu, kiekvieną dieną ar savaitę, jis skirsis priklausomai nuo aktyvumo lygio ir augimo poreikių. Svarbu nereikalauti valgyti daugiau, negu jis nori, nes taip vaikas gali prarasti gebėjimą vadovautis tobulu įgimtu sotumo-alkio jausmu  ir sustoti valgyti laiku. Galima pradėti nuo patarimų, kuriuos rasite toliau pateiktoje lentelėje.

Taip pat galite perskaityti „Mažylis labai išrankus maistui“ ir kitus straipsnius, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama konkretiems produktams ar maistinėms medžiagoms, pavyzdžiui, „Mažylis negeria pieno“, „Mažylis nevalgo mėsos ar žuvies“, „Mažylis negauna pakankamai geležies“, arba tokioms problemoms kaip „Užkietėjo mažylio viduriai“. Kiekviename straipsnyje pateikiama daug praktiškų patarimų, ką būtų galima pabandyti.

Kas padeda geriausiai ir kodėl?

Kas gali padėti
Ar jūs...
Kodėl tai veiksminga?

laikotės aiškiai nustatyto valgymo ir užkandžių režimo?

1 – 4 metų vaikams reikia valgyti po nedaug ir dažnai. Geriausias režimas: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 užkandžiai tarp jų. Dažnai maisto gaunantis vaikas mažiau norės užkandžiauti nemaistingais produktais ir tikėtina, kad atėjus laikui valgyti, jo apetitas bus geresnis.

leidžiate mažyliui pačiam nuspręsti, kiek jis nori valgyti?

1 – 4 metų vaikai patys geriausiai žino, kiek maisto jiems reikia. Šio amžiaus vaikų apetitas priklauso nuo individualių energijos ir augimo poreikių. Ir jeigu tik vaikui leidžiama valgyti tiek, kiek nori jis pats, mažylis iš tiesų geba puikiai pajusti, kiek maisto jam reikia. Neverskite jo ištuštinti lėkštę, jeigu šis nenori. Geriau įdėkite mažesnę porciją ir leiskite paprašyti daugiau, jeigu jos neužteks. Kai kuriems vaikams maisto pilna lėkštė atrodo atstumiančiai. Atminkite, mažylis pats turi nuspręsti, kiek valgyti.

valgymų metų ir tarp jų ribojate išgeriamo pieno ir kitų gėrimų kiekį?

Mažylis gali neturėti apetito, jeigu geria per daug pieno. Jeigu vaikas per dieną išgeria daugiau nei 3 pieno gėrimus arba daugiau nei 400 ml pieno, jis tiesiog nebenorės kito maisto. Taip pat venkite gazuotų ir saldintų gėrimų, kurie mažina apetitą ir didina dantų ėduonies riziką. Valgant ir tarp valgymų duokite mažyliui vandens ar pieno, bet prižiūrėkite, kad prieš pat valgydamas vaikas neišgertų didelės stiklinės kaloringo gėrimo (sulčių, pieno ir pan.).

valgote atsipalaidavę, stengiatės vengti streso, neįkalbinėjate mažylio valgyti ar nesiūlote apdovanojimų už tai, kad ką nors suvalgytų?

1 – 4 metų vaikai reaguoja į aplinkoje tvyrančią įtampą ar nerimą. Tai gali neigiamai paveikti vaikų apetitą, todėl jie valgo mažiau ir patys ima nerimauti atėjus laikui sėsti prie stalo. Pasistenkite išlikti ramūs, o jeigu mažasis atsisako valgio ar užkandžio, tiesiog paimkite lėkštę nieko nekomentuodami ir palaukę iki kito suplanuoto valgymo pasiūlykite daugiau maisto. Valgymus planuokite taip, kad galėtumėte patiekti ir mažylio tikrai mėgiamo maisto, ir produktų, kurių patys norėtumėte, kad jis paragautų, bet neverskite vaiko valgyti. Daugiau patarimų rasite straipsnyje „Kaip maitinti mažylį“.

rūpinatės sveikais visos šeimos valgymo įpročiais?

1 – 4 metų vaikai mokosi iš jūsų ir kitų aplinkui esančių žmonių. Rodykite gerą pavyzdį ir jūsų mažylis be didelių sunkumų išmoks valgyti tinkamai. Pasistenkite valgyti kartu visa šeima ir valgykite sveikai. Nėra prasmės mažajam ruošti sveiką, 

subalansuotą patiekalą, o patiems valgyti ką nors kitą – vaikas norės to, ką valgote jūs. Indus su maistu padėkite stalo viduryje, kad kiekvienas galėtų įsidėti, ko nori. Taip mažylis išmoks valgyti tiek, kiek norisi. Pasistenkite valgyti atsipalaidavę ir smagiai leiskite laiką. Jeigu mažylis nevalgo daržovių, perskaitykite straipsnį „Mažylis nevalgo daržovių“, gal ten rasite atsakymą, kodėl taip yra.

Pagrindiniai principai

  • Jūsų mažylis puikiai jaučia savo alkį ir sotumą, todėl pats turėtų spręsti, kiek jam valgyti ir gerti.

  • Suprantate, kad jūsų mažyliui reikalingas valgymo režimas: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 arba 3 sveiki užkandžiai. Todėl jūs turėtumėte nuspręsti, ką ir kada jis turėtų valgyti ir gerti.

  • Mažylis mokosi iš jūsų ir kitų šeimos narių, todėl sveikus ir maistingus patiekalus valgykite visi drauge.

Jeigu išbandėte šiuos patarimus, bet vaiko mityba jums vis dar kelia nerimą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Būtų gerai, jeigu išbandytus patarimus užsirašytumėte, nusineštumėte į konsultaciją ir parodytumėte specialistui, ką išbandėte.

 

 

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas aptaclub.lt@danone.com