Mažylis negauna pakankamai omega 3 riebalų rūgščių

Autorius: 
Lina Barauskiene
Gydytoja dietologė

 

 

Kuo omega 3 riebalų rūgštys svarbios 1 – 4 metų vaikams? 

Vaiko mitybos racione turi būti pakankamai riebalų, kad jis augtų sveikas. Riebalai sudaryti iš sočiųjų ir nesočiųjų riebalų rūgščių. Omega 3 yra vienos iš svarbių nesočiųjų riebalų rūgščių, būtinų jūsų mažyliui augti ir vystytis. Vaiko organizmas nesugeba pasigaminti tokio tipo riebalų rūgščių, todėl jų turi  gauti iš maisto. Pagrindinis ir lengviausiai pasisavinantis omega 3 riebalų rūgščių šaltinis yra riebios žuvys. Todėl norėdami padėti savo mažyliui augti ir vystytis subalansuokite jo mitybą, įtraukdami bent dvi riebios žuvies porcijas per savaitę. 

Ar mažylis gauna pakankamai omega 3 riebalų rūgščių?

Galbūt atlikę testą sužinojote, kad jūsų vaikui gali pritrūkti omega 3 riebalų rūgščių? Toliau pateikiame keletą galimų to priežasčių.

Kodėl organizmui gali trūkti omega 3 riebalų rūgščių?

Kaip tai veikia omega 3 riebalų rūgščių kiekį organizme?

 

 

Negauna bent dviejų porcijų riebios žuvies per savaitę.

Lašišas, skumbres, upėtakius ar sardines valgantys vaikai omega 3 riebalų rūgščių gauna daugiau nei tokio maisto nevalgantys vaikai.

 

 

Vegetariška ar veganiška mityba.

Jūsų mažyliui gali būti daug sunkiau gauti pakankamai omega 3 riebalų rūgščių iš vegetariškų maisto produktų, todėl turite būtinai pasirūpinti, kad  omega 3 riebalų rūgščių turintys produktai reguliariai būtų įtraukti į mažylio mitybos racioną. Augaliniai omega 3 šaltiniai yra linų sėmenų, graikinių riešutų ir rapsų aliejai. Tačiau žmogaus organizmui sunkiau ją pasisavinti negu iš žuvies.

Kaip pasirūpinti, kad 1 – 4 metų vaikui netrūktų omega 3 riebalų rūgščių?

Planuokite valgiaraštį taip, kad jame atsirastų toliau pateiktoje lentelėje paminėtų produktų. Taip pasirūpinsite, kad jūsų mažylis valgytų pakankamai maisto, kuriame yra omega 3 riebalų rūgščių. Daugiau naudingų patarimų pateikta straipsniuose „Mažylis nevalgo mėsos arba žuvies“ ir „Mažylis vegetaras“.

Maistiniai omega 3 riebalų rūgščių šaltiniai

– Riebios žuvys, pvz.:

– lašiša

– skumbrė

– sardinės

– eršketas

– silkė (bet rinkitės atsargiai dėl didelio druskos kiekio)

– Vegetariški šaltiniai, pvz: linų sėmenų, graikinių riešutų ir rapsų aliejus arba sojų aliejus ir produktai, pagaminti iš sojų pupelių, pvz: tofu.

– Graikiniai riešutai*

– Omega 3 riebalų rūgštimis (pvz: DHA) papildytas specialus pieno gėrimas vaikams nuo 1 ar 2 metų.

  • Rinkoje taip pat yra maisto produktų, papildytų omega 3 riebalų rūgštimis (patikrinkite informaciją produkto etiketėje).

 

 

 

*Neduokite mažyliui nesmulkintų riešutų, nes kyla grėsmė jais užspringti. Riešutus smulkiai supjaustykite peiliu arba sumalkite virtuvės kombainu.

Ar omega 3 riebalų rūgštys yra svarbiausios maistinės medžiagos?

Ne. Gerai savijautai visos maistinės medžiagos yra vienodai svarbios ir reikalingos. Daugiau informacijos skaitykite straipsniuose „Kaip maitinti mažylį“. Valgiaraščio pavyzdys:

Pusryčiai

Pietūs

Vakarienė

 

 

 

Košė su specialiu pieno gėrimu vaikams nuo 1 arba 2 metų*, patiekta su smulkintais šviežiais ar džiovintais vaisiais.

Riebios žuvies pyragas su bulvių koše ir šparaginėmis pupelėmis.

 

Daržovių blynai iš kiaušinio, visų grūdo dalių miltų ir sezoninių daržovių, pvz.: iš saldžiosios bulvės, svogūno, paprastosios bulvės ir kelių petražolių.

Kepkite rapsų aliejuje.

 

Šviežios uogos.

 

 

 

* Kai kuriose košėse jau yra pieno, todėl vadovaukitės instrukcija, pateikta ant pakuotės.

 

 

Jei perskaitę šį straipsnį vis tiek nerimaujate, kad jūsų vaikas negauna pakankamai omega 3 riebalų rūgščių, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą. Gali būti naudinga su savimi pasiimti šį straipsnį – bus lengviau aptarti, kas jums kelia nerimą ir ką jau išbandėte.

 

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas aptaclub.lt@danone.com