Patarimai kaip išvengti alergijų

Ar žinote, kad maždaug 20–30 procentų visų vaikų serga alergijomis? Vienas iš didžiausią įtaką šiai tendencijai darančių veiksnių yra didėjantis užterštumas pramonės šalyse. Priežastys, dėl kurių atsiranda alerginės reakcijos, yra susijusios su imunine sistema. Imuninė sistema turi apsaugoti mus nuo bakterijų, virusų ir kitų svetimkūnių. Kalbant apie alergijas, imuninė sistema sukelia per didelį gynybinį atsaką į medžiagas, kurios savaime yra nekenksmingos. Tai vadinamieji alergenai, paprastai baltiminės kilmės. Kūnas ima gaminti daugiau antikūnių, kurie ir sukelia alerginį atsaką. Tačiau vaikui galima padėti apsisaugoti nuo alergijų: tinkama mityba per pirmuosius 3 metus skatina vystytis stiprią imuninę sistemą.

Genetika vaidina svarbų vaidmenį ar vaikas yra daugiau ar mažiau linkęs susirgti alergija. Jei artimas šeimos narys, kaip antai vienas iš tėvų ar brolių, ar seserų, serga alergija, galimybė kūdikiui susirgti taip pat išauga. Pediatras ar šeimos gydytojas, pasidomėjęs vadinamąją šeimos ligos istorija, ir apklausęs tėvus, gali nustatyti ar kūdikiui yra alergijos išsivystymo rizika ir koks jos  laipsnis. Pasinaudokite mūsų kontroliniu sąrašu ir patys atlikite pradinį vertinimą! Jei abu vaiko tėvai ar brolis, ar sesuo serga alergija (pvz., šienlige arba alergija maisto produktams), rizika, kad vaikas taip pat susirgs alergija yra didesnė nei įprastai. Tačiau net jei taip ir yra, nereikia baimintis, nes didesnė rizika sirgti alergija nebūtinai reiškia, kad vaikas iš tiesų ja susirgs. Tinkamai maitinantis ir taikant kitas prevencines priemones galima padėti sumažinti vaikui kylančią riziką.

 

Alergijos rizikos kontrolinis sąrašas

Ar kas nors iš artimų jūsų šeimos narių (jūs ar jūsų partneris (-ė) arba kiti vaikai) serga alergijomis?

Negalavimas

Taip

Ne

Nežinau

Neurodermatitas

 

 

 

Šienligė

 

 

 

Alergija gyvūnų plaukams

 

 

 

Dulkių erkučių ir namų dulkių sukeliama alergija

 

 

 

Alerginė astma

 

 

 

Alergija maisto produktams

(pvz., ar jie alergiški karvės pienui, sojoms, vištienai, kiaušiniams arba riešutams?)

 

 

 

Šaltinis: Alergijos rizikos kontrolinis sąrašas nėščioms moterims

 

Vertinimas 

Jei į bent vieną iš šių klausimų atsakėte „taip“, jūsų vaikui kyla didesnė rizika susirgti alergijomis. Aptarkite šiuos rezultatus su savo ginekologu, akušere arba pediatru, kad būtumėte tikri.

 

Kaip galiu apsisaugoti nuo alergijų? 

Jei jūsų šeimoje yra sergančių alergijomis, jau nėštumo metu galite kai ko imtis, kad sumažintumėte riziką kūdikiui susirgti alergija. Pirmiausia turėtumėte laikytis subalansuotos ir įvairios mitybos. Turėtumėte valgyti viską, kas jums skanu, ir neturėtumėte vengti jokio maisto produkto, išskyrus tuos atvejus, jei pati esate alergiška tam tikriems maisto produktams ir turite jų vengti. Kas tinka jums, tinka ir jūsų kūdikiui. Kūdikio alergijos išsivystymo riziką galite mažinti jam jau gimus: motinos pienas yra geriausia apsauga nuo alergijų. Maitinimas krūtimi per pirmuosius 6 mėnesius gali sustiprinti kūdikio imuninę sistemą ir sumažinti alergijos išsivystymo riziką.

 

Ką daryti, jei jūsų kūdikis turi alergijos išsivystymo riziką? 

  • Būtinai laikykitės subalansuotos ir maistingos mitybos nėštumo metu. Valgykite žuvį bent kartą per savaitę, kaip rekomenduojama sveikos mitybos standartuose. Žuvies galite valgyti net 2–3 kartus per savaitę. Žuvyje esančios omega-3 riebalų rūgštys apsaugo nuo uždegimo ir taip pat padeda stiprinti imunines ląsteles.

  • Žindymas pirmuosius 6 mėnesius yra geriausia apsauga jūsų kūdikiui!

  • Pradėkite primaitinti kūdikį ne anksčiau kaip 5-tą mėnesį, ir ne vėliau kaip 6-ą mėnesį, pasitarus su savo gydytoju.

  • Nerūkykite ir saugokite kūdikį nuo pasyvaus rūkymo – kūdikio aplinka turi būti kuo mažiau užteršta.

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas aptaclub.lt@danone.com