Kūdikių alergija pienui ir jo netoleravimo požymių atpažinimas

Dr. Vytenė Menkevičienė, šeimos gydytoja

Priežastis ir pasekmė

Reakcijos į karvės pieną nustatymas

Nuo pilvo dieglių iki vėmimo ir viduriavimo – pieno netoleravimo ir alergijos pienui simptomai labai panašūs. Be to, šių sutrikimų pavadinimai dažnai vartojami kaip sinonimai ir ne visada teisingai. Žinojimas, kaip juos atpažinti ir kada kreiptis patarimo į gydytoją, gali padėti greičiau nustatyti diagnozę kūdikiui ir sudaryti veiksmingą dietinės mitybos programą, keičiant žindančios mamos mitybą arba paskiriant specializuotą pieno mišinį, maitinant.

 

Kūdikių alergija pienui ir jo netoleravimas

Kūdikiai gali būti alergiški pienui arba jo netoleruoti. Kadangi kai kurie alergijos pienui ir jo netoleravimo simptomai yra panašūs, juos nustatyti gali būti sunku.

Alergija pienui pasireiškia imunine organizmo reakcija į piene esantį vieną ar daugiau baltymų, o netoleravimo atveju imuninė sistema nedalyvauja. Netoleravimą sąlygoja organizmo negebėjimas susidoroti su tam tikromis piene esančiomis medžiagomis, tokiomis kaip laktozė. Vienas pavyzdys, apie kurį dažnai kalbama, yra laktozės netoleravimas. Šios ligos metu žarnynas visiškai negamina arba gamina nepakankamai laktazės fermento, kuris skaido laktozę. Nesuvirškinta laktozė sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip viduriavimas, pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis.

 

Kaip atpažinti alergiją pienui

Jeigu jūsų kūdikis alergiškas pienui, jis reaguos į mišinį karvės pieno pagrindu ir kartais, bet labai retai, į žindančios mamos pieną su jos suvalgytu maistu patekusius karvės pieno baltymus. Simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra pilvo diegliai, vėmimas, viduriavimas, bėrimas, dilgėlinė, egzema ir apsunkintas kvėpavimas. Atskiri simptomai kartais gali būti susiję su infekcija, bet jei paveikiamos dvi atskiros jūsų kūdikio kūno vietos, pavyzdžiui, skrandis (vėmimas) ir oda (dilgėlinė), turėtumėte pasitarti su gydytoju.

Paprastai karvės pieno baltymui alergiški kūdikiai, alerginėmis reakcijomis reaguoja ir į ožkos arba avies pieną dėl juose yra panašių baltymų. Deja, nėra vieno diagnostinio testo nustatyti alergiją karvės pienui ir dažnai reikia testų derinio arba kelių maisto produktų eliminavimo iš kūdikio mitybos, pakartotinai juos įtraukiant ir stebint nepageidaujamas reakcijas. Įtarus alergiją kūdikiui, labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją, jog  šis sutrikimas būtų tinkamai ir laiku diagnozuotas bei gydomas.

 

Kaip galite padėti savo gydytojui nustatyti diagnozę

Pateikdami jūsų kūdikio sveikata besirūpinančiam gydytojui kuo daugiau informacijos apie savo kūdikio simptomus, galite paspartinti diagnozės nustatymą. Užsirašydami simptomus, taip pat ir laiką, kada jie atsirado ir kiek tęsiasi, galite padėti gydytojui patvirtinti arba atmesti alergijos karvės pienui diagnozę. Bet kokių odos reakcijų, tokių kaip bėrimas, nufotografavimas, taip pat gali būti labai naudingas. Jeigu žinote, turėtumėte pranešti savo gydytojui apie alerginių ligų atvejus jūsų šeimoje.

 

Maitinimas ir alergija pienui

Alergijos karvės pienui valdymas, tai bet kokio karvės pieno išėmimas iš kūdikio mitybos, todėl būtina atidžiai skaityti maisto etiketes ir sudėtį, nes pieno baltymai gali slypėti pačiose netikėčiausiose vietose. Teisės aktai, reglamentuojantys maisto ženklinimą, gali jums padėti, nes įprasti alergenai, tokie kaip pienas, turi būti nurodyti supakuotuose maisto produktuose.

Jeigu jūsų kūdikis maitinamas mišiniu ir jam nustatyta alergija karvės pienui, jūsų gydytojas gali paskirti labai hidrolizuotą mišinį. Baltymas šiuose mišiniuose suskaidytas į mažesnes dalis, todėl kūdikio imuninė sistema neatpažysta jo kaip alergeno – tai procesas, kuris neturi įtakos mišinio maistinei vertei. 

Sojos mišiniai nerekomenduojami iki 6 mėnesių, kadangi juose yra fitoestrogenų (augalinių junginių, turinčių estrogenų savybių), o kūdikiai, kurie reaguoja į karvės pieno mišinius, dažnai taip pat reaguoja ir į sojos mišinius. Ožkos pieno mišiniai taip pat nerekomenduojami alergijos karvės pieno gydymui, nes ožkos pieno baltymai turi tokias pačias stiprias alergizuojančias savybes, kaip ir esantys karvės piene. Pradėjus maitinti kūdikį ožkos pieno mišiniu, po trumpo pagerėjimo laikotarpio, alerginė reakcija gali pasireikšti kitokiais požymiais, kurie gali suklaidinti.

Retais atvejais jūsų kūdikis gali reaguoti į pieno baltymus, patenkančius iš jūsų maisto į pieną, kuriuo maitinate kūdikį. Jeigu jūsų kūdikiui nustatyta alergija karvės pienui ir jūs maitinate jį krūtimi, jums gali reikėti pakoreguoti savo mitybą, tačiau tai turėtų būti daroma tik pasikonsultavus su gydytoju, nes ši situacija yra reta.

 

Ar kūdikių alergija pienui dažna?

Tik apie 2 – 7,5 proc. kūdikių iki vienerių metų yra alergiški karvės pienui. Iki trejų metų daugumai vaikų alergijos pienui simptomai išnyksta, tačiau daliai ji gali tęstis iki kol jiems sukaks 6 – 8 metai. Kartais alergija pieno baltymui tęsiasi ir suaugus, ypač, jei šeimoje yra buvę alerginių susirgimų.

 

Kaip nustatyti, ar jūs kūdikis netoleruoja laktozės

Kūdikiui, kuris netoleruoja laktozės, paprastai pasireiškia ne tokios stiprios reakcijos lyginant su tais, kuriems nustatyta alergija karvės pieno baltymui. Kaip ir alergijos pienui atveju, laktozės netoleravimo simptomai gali būti viduriavimas, vėmimas ir pilvo diegliai, tačiau paprastai nebūna dilgėlinės arba apsunkinto kvėpavimo. Laktozės netoleravimo diagnozės nepatvirtins ir kraujo arba odos lopo mėginys. Vis tik, jūsų kūdikio reakcija bus pastebima, nors ir ne tokia stipri, kaip alergijos atveju.

Yra du pagrindiniai laktozės netoleravimo tipai. Pirmasis yra pirminis laktozės netoleravimas ir jį sukelia laktazės fermentų trūkumas. Tačiau tai nereiškia, kad laktozę reikia visiškai pašalinti iš dietos: priklausomai nuo individo, turintieji priminį laktozės netoleravimą dažnai toleruoja tam tikrą laktozės kiekį.

Antrinį laktozės netoleravimą paprastai sukelia virškinimo trakto pažeidimai, pavyzdžiui, po sunkios skrandžio infekcijos. Tačiau ši sutrikimo forma paprastai yra laikina, ji tęsiasi tol, kol virškinimo traktas išgyja. Labai sunkiais atvejais, gali reikėti kelioms savaitėms išimti laktozę iš dietos, tačiau taip padaryti reikėtų tik rekomendavus sveikatos priežiūros specialistui.

Prieš pradedant jaudintis dėl alergijos pienui ar jo netoleravimo, vertėtų prisiminti, kad kūdikiai ir maži vaikai dažnai užsikrečia įvairiomis infekcinėmis žarnyno ligomis, bendraudami su sergančiais vaikais, tačiau jei jūsų kūdikio simptomai neišnyksta, reikėtų pasitarti su gydytoju.

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas aptaclub.lt@danone.com