Eliminacinė dieta, vaikui sergant alergija maisto produktams

Dr. Vytenė Menkevičienė, šeimos gydytoja

Vaikui, sergančiam alergija tam tikriems maisto produktams, simptomai ir galimas neigiamas poveikis sveikatai pirmiausia pasireiškia jam suvalgius maisto, kurio jo organizmas netoleruoja.

  • Teisinga ir tiksli diagnozė bei greitai pradėtas gydymas, pašalinant iš mitybos tam tikrus produktus turi lemiamą įtaką ligos eigai.

  • Kūdikystėja alergines reakcijas į maisto produktus dažniausiai sukelia alergija karvės pieno baltymams. Antrasis pagal dažnumą alergenas – tai kiaušinių baltymai.

  • Pagrindinis būdas gydyti alergiją maisto produktams – pašalinti tam tikrus maisto produktus iš mitybos, tą reikėtų padaryti gydytojui rekomendavus. Pašalinus tam tikrus produktus visada kyla nepakankamos mitybos rizika, todėl svarbu mitybos racioną papildyti kitais, gerai toleruojamais ir turinčiais panašią mitybinę vertę produktais.

  • Sergant įvairiomis alergijomis maisto produktams, dėl kurių reikia atsisakyti tam tikrų maisto produktų, patartina konsultuotis su specialistu dietologu, jog jis padėtų sudėlioti mitybos planą, taip užtikrinant visų maistinių medžiagų suvartojimą.

  • Dauguma vaikų, kuriems taikomas tokio pobūdžio alergijos maisto produktams gydymas, ilgainiui pradeda nereaguoti į ankščiau netoleruotą maisto produktą ar sudedamąją jo dalį. Dažniausiai vaikystėje sergama alergijomis, nuo kurių, tinkamai koreguojant mitybą, pasveikstama per 2–3 metus.

 

Kūdikio alergija maisto produktams. Mityba

Motinos pienu maitinamiems kūdikiams taip pat gali pasireikšti alerginės reakcijos tam tikriems maisto produktams. Žindomiems kūdikiams dažniausiai pasireikškia alergiją karvės pieno baltymui dėl jo patekimo su mamos suvalgytu maistu į mamos pieną. Natūraliai  maitinamiems kūdikiams alergija pasireiškia keletą kartų rečiau lyginant su maitinamiems adaptuotu pieno mišiniu: apie 0,5 proc. žindomų kūdikių, kurių mamos vartoja karvės pieno produktus. Pastebėję nerimą keliančių simptomų, pasitarkite su kūdikio sveikata besirūpinančiu gydytoju, išsakydami jam savo abejones – apžiūrėjęs kūdikį ir įvertinęs ligos istoriją bei simptomus, jis gali patarti iš mitybos pašalinti tam tikrus alergines reakcijas provokuojančius maisto produktus. Tinkamai pritaikius žindyvės mitybą, žindymą galima sėkmingai tęsti.

Jei dėl tam tikros priežasties būtinas kūdikio maitinimas adaptuotu pieno mišiniu, rekomenduojama rinktis geriausiai jūsų kūdikio mitybinius poreikius atitinkančią jo rūšį. Vaiko sveikatą prižiūrintis gydytojas arba akušerė paaiškins, kuo skiriasi įvairių pieno mišinių sudėtis sveikiems ir sergantiems vaikams.

 

Alergija maisto produktams ir primaitinimas

Maždaug 5–6 kūdikio gyvenimo mėnesį, pasitarus su gydytoju, pradedamas primaitinimas, į kūdikio mitybą pamažu įtraukiant naujus maisto produktus. Šiuo laikotarpiu rekomenduojama pirmiausia papildyti mitybą daržovėmis, vaikui susipažinus ir pripratus prie jų skonio, galima įtraukti ir grūdinę košę. Teoriškai, bet kuri maisto sudedamoji dalis gali sukelti alergiją, bet bent 90 proc. visų kūdikių ir mažų vaikų alergiją dažniausiai sukelia trijų grupių maisto produktai: karvės pienas, vištų kiaušiniai ir įvairių rūšių riešutai.

Simptominės mažų vaikų alergijos daržovėms, vaisiams, žuviai ar kviečiams pasitaiko retai, todėl, gydant alergiją, šie produktai be reikalo pašalinami iš mitybos, nors iš tiesų yra toleruojami. Šeimų, kuriose yra sirgusių atopinėmis ligomis (pvz. bronchine astma, šienlige ir atopiniu dermatitu), narių IgE antikūnų lygis (taip pat ir reaguojančių į įvairius maisto produktus IgE) gali būti pakilęs. Tačiau verta atminti, kad teigiamas tam tikro reaguojančio į konkretų maisto produktą IgE rezultatas rodo tam tikrą vadinamąjį įjautrinimą, bet ne visada yra susijęs su simptomais, pasireiškiančiais suvalgius produktą, todėl šį produktą ne visada reikia pašalinti iš vaiko mitybos.

 

Nesigydykite savarankiškai

Jei savo vaikui įtariate alergiją maistui,, nedvejokite ir pasitarkite su šeimos, vaikų ligų gydytoju arba alergologu. Jūsų gydytojas nuspręs, ar reikia atlikti papildomus tyrimus, ir (arba) patars pašalinti iš vaiko mitybos tam tikrus maisto produktus, kurie, tikėtina, sukelia alergines reakcijas. Jis nurodys, kiek ilgai tęsti tokią dietą, bei patars, kuo pakeisti pašalintą maisto produktą. Jei sudėtinga rasti, kuo pakeisti tam tikrus iš mitybos raciono pašalintus produktus, vertėtų kreiptis patarimo į gydytoją dietologą.

 

Kuo pakeisti pašalintus maisto produktus?

Pagrindinis principas, kurio reikia laikytis pašalinus iš mitybos tam tikrus produktus: kiekvieną pašalintą reikia pakeisti kitu, vaiko gerai toleruojamu ir turinčiu panašią mitybinę vertę, produktu. Kitų suvartojamų maisto produktų pakeisti nerekomenduojama, nes be reikalo jį pašalinus, negaunama jokios naudos, atvirkščiai, didėja nepakankamos mitybos rizika. Jei gydytojas rekomenduoja įprastą karvės pieną pakeisti specialiu pieno mišiniu, reikia rinktis tokį, kuriame nėra įjautrinančio karvės pieno baltymo, o likusi mitybos dalis turėtų tenkintų vaiko mitybos poreikius ir jos vertė atitiktų motinos pieno vertę. Žindyvėms, kurių kūdikiams nustatyta alergija karvės pieno baltymui, turėtų jų nevartoti, kol kūdikis sulauks 1 metų amžiaus. Maitinami adaptuotu mišiniu kūdikiai specialų mišinį taip pat turėtų gauti bent iki pirmųjų savo gyvenimo metų. Augalinės kilmės pieno gėrimai yra menkos maistinės vertės ir negali būti vartojami kaip pieno pakaitalas kūdikiams ir vaikams, kuriems taikoma eliminacinė dieta.

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas info@aptaclub.lt