Alergijos simptomai

Dr. Vytenė Menkevičienė, šeimos gydytoja

Alergijos karvės pienui simptomai yra labai įvairūs ir nespecifiniai – tai reiškia, kad jie būdingi ir daugeliui kitų ligų. Paprastai simptomai pasireiškia per virškinimo ir kvėpavimo sistemas bei odoje2–5. Daug tėvų laukia ilgus mėnesius, kol jų kūdikiui diagnozuojama alergija karvės pienui (taip pat žinoma kaip alergija pieno baltymui)1. Tuo metu gali tekti daug kartų lankytis pas gydytoją ir tai gali kelti įtampą tiek tėvams, tiek vaikui1.

Simptomai gali pasireikšti iškart po maitinimo, po kelių valandų arba kelių dienų6, 7. Jeigu jūsų vaikui pasireiškia kokie nors toliau išvardyti simptomai, svarbu aptarti juos su gydytoju. Taip pat svarbu atminti, kad šie simptomai būdingi daugeliui kitų ligų.

 

Virškinimo sutrikimo simptomai

Iki 60 proc. kūdikių, kurie yra alergiški karvės pienui, gali pasireikšti virškinamojo trakto4 simptomai, tokie kaip:

  • Dažnas vėmimas po maitinimo5

Daug kūdikių vemia, ypač po maitinimo. Tačiau, jei kūdikis dažnai vemia po maitinimo, galbūt laikas apsilankyti pas gydytoją, kadangi tai gali reikšti gastroezofaginio refliukso ligą (GERD) ir (arba) alergiją karvės pienui5, 7.

  • Atpylinėjimas

Atpylinėjimas dažnai pasireiškia jaunesniems nei vienerių metų kūdikiams. Beveik pusei kūdikių atpylinėjimas gali būti susijęs su alergija karvės pienui7. Jeigu jūsų kūdikis dažnai atpylinėja ir (arba) labai gausiai, pasitarkite su gydytoju.

  • Nepraeinantis viduriavimas arba vidurių užkietėjimas5

Viduriavimas (daugybinės skystos išmatos, kelis kartus per dieną) yra dažnas virškinimo sistemos sutrikimo simptomas kūdikiams alergiškiems karvės pienui. Nors vidurių užkietėjimas pasitaiko rečiau nei viduriavimas, jis taip pat gali reikšti alergiją karvės pienui.

  • Kraujingos ar gleivėtos išmatos5

Kraujas išmatose atsiranda dėl žarnyno sudirginimo ir tai taip pat gali būti alergijos karvės pienui požymis.

Lipnios gleivės išmatose gali būti panašios į gleives, kurias matote peršalus ar sloguojant. Šiek tiek gleivių gali būti, bet jei kūdikio išmatose pastebite daug gleivių arba jei tai tęsiasi jau kurį laiką, svarbu pranešti apie tai gydytojui.

  • Nuolatinis pilvo pūtimas

Pilvo pūtimą sukelia susikaupęs per didelis oro kiekis skrandyje arba žarnyne. Tai sukelia diskomfortą. Kūdikis tampa neramus, kaprizingas, nes kenčia nuo pilvo dieglių. Visiems kūdikiams šiek tiek kaupiasi dujos, tačiau, kai šį reiškinį lydi keletas kitų simptomų, tai gali rodyti alerginę reakciją8.

 

Su oda susiję simptomai

Iki 70 proc. kūdikių alergijos karvės pienui simptomai pasireiškia odoje4.

• Nepaaiškinami odos bėrimai / dilgėlinė6

Bėrimai susiję su alergija karvės pienui dažnai matomi veido srityje, bet taip pat gali būti ir bet kurioje kūno vietoje. Dažniausiai tas vietas labai niežti ir būklė gali pablogėti po maitinimo.

 

Kvėpavimo sistemos sutrikimai5

Iki 30 proc. kūdikių alergiškų karvės pienui turi nežymių arba sunkių kvėpavimo sistemos sutrikimų4, tokių kaip:

• Apsunkintas kvėpavimas x

Nežymūs kvėpavimo sistemos sutrikimų simptomai yra panašūs į tuos, kuriuos jaučiame peršalę, įskaitant slogą, čiaudulį ir nosies užgulimą. Prie sunkesnių simptomų priskiriami - dusulys arba pasunkėjęs kvėpavimas ir švokštimas6. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją dėl bet kokių rimtų kvėpavimo sutrikimų.


Bendrieji simptomai

• Per didelis dirglumas, pilvo diegliai arba mieguistumas6

Nuolatinis ir nenumaldomas verkimas ilgą laiką – vadinamieji „pilvo diegliai“ – nėra įprastas dalykas. Jį gali sukelti pilvo skausmas arba refliuksas, bėrimas arba kiti veiksniai. Pasikalbėkite su gydytoju, jeigu kūdikis verkia ilgiau nei 3 valandas per dieną, 3 ir daugiau dienų per savaitę ir ilgiau nei 3 savaites.

• Kūdikis per mažai arba visai nepriauga svorio6

Kartais mažo svorio kūdikiams gali būti dignozuotas  augimo sulėtėjimas, kuris yra vienas iš alergijos karvės pienui simptomų.

 

Ko tikėtis, kai jūsų gydytojas tiria alergijos karvės pienui galimybę

Diagnozė nustatoma atsižvelgiant į jūsų vaiko ligos istoriją, simptomus ir gali būti atliekami įvairūs alergijos nustatymo testai. Alergijos karvės pienui diagnozavimas gali užtrukti, ypač jei jūsų vaikas turi uždelstą alerginę reakciją į karvės pieno baltymą. Tačiau jūs galite padėti gydytojui patvirtinti arba atmesti diagnozę.

 

Simptomų sekimas

Tikriausiai jūsų gydytojas užduos daug klausimų apie jūsų vaikui pasireškiančius simptomus. Užsirašykite pastebėtus simptomus maitinimo metu ar po jo. Nepamirškite pažymėti maitinimo laiko ir kada atsiranda simptomų, taip pat, kaip ilgai jie trunka (minutėmis, valandomis, dienomis). Jeigu maitinate kūdikį motinos pienu, užrašuose reikėtų pažymėti viską, ką valgote ir geriate. Būtų puiku, jei galėtumėte nurodyti, ką jūsų vaikas valgė ir kokius simptomus turėjo bent savaitę iki apsilankymo pas gydytoją.

 

Nuorodos

1. Sladkevicius E., Nagy E., Lack G. ir kiti. Žurnalas Med Econ 2010 m.; 13(1): 119–128.
2. Høst A. ir Halken S. Allergy 1990 m.; 45: 587–596.
3. Meyer R. ir kiti. Current Allergy & Clinical Immunology 2012 m.: 25 tomas.
4. Høst A. Ann Allergy Asthma Immunol 2002 m.; 89: 33–37.
5. Koletzko S., Niggemann B., Arato A. ir kiti. Žurnalas Pediatr Gastroenterol Nutr 2012 m.; 55(2): 221–229.
6. Fiocchi A., Brozek J., Schunemann H. ir kiti. Pediatr Allergy Immunol 2010 m.; 21: 1–125.
7. Salvatore S., Vandenplas Y. Pediatrics. 2002 m. lapkritis; 110 (5): 972–984. doi: 10.1542/peds.110.5.972. PMID: 12415039.
8. Venter C., Brown T., Meyer R. ir kiti. Clin Transl Allergy. 2017 m. rugpjūtis, 23; 7:26. doi: 10.1186/s13601-017-0162-y. Erratum in: Clin Transl Allergy. 2018 m. sausis, 25; 8:4. PMID: 28852472; PMCID: PMC5567723.

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas aptaclub.lt@danone.com