Kūdikio mitybos įvairinimas ir alergija maistui

Plėsti vaiko maisto racioną – iššūkis tėvams. Didžiausią nerimą kelia galimai alergizuojančių produktų įtraukimas į vaiko mitybą. Tėvai turėtų atminti, kad norint užkirsti kelią alergijai, reikia laikytis tam tikrų taisyklių.

 

Kada pradėti maitinti vaiką įvairesniu maistu?

Reikėtų pradėti įvairinti vaiko mitybą ne anksčiau nei kūdikiui sukakus 17 savaičių ir ne vėliau kaip nuo 26 kūdikio gyvenimo savaitės. Nėra patvirtinta, kad vengiant įtraukti papildomus maisto produktus arba vėlinant jų įtraukimą į mitybą (kaip antai pieno, kiaušinių, žuvies), gali sumažėti rizika kūdikiui susirgti alergija maisto produktams. Remiantis dabartinėmis rekomendacijomis, jei vaikas serga alergija maisto produktams arba jei mažyliai patiria didelę tokios alergijos riziką, turėtų būti taikomi tokie patys bendrieji mitybos plėtimo principai, kaip ir sveikiems vaikams. Tačiau esant abejonių, reikėtų pasikonsultuoti su pediatru ir kartu nuspręsti, kada pradėti maitinti vaiką įvairesniais maisto produktais.

 

Tinkamiausias laikas supažindinti su naujais skoniais

Be rekomendacijų, taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į vaiko elgesį ir reakcijas. Kai kada jos parodo, kad vaikas jau pasirengęs paragauti naujų skonių. Tą rodantys požymiai gali būti:

  • pirštų ar rankos čiulpimas,

  • daiktų kišimas į burną,

  • domėjimasis maistu,

  • sekamas šaukštas, kuriuo maistas iš lėkštės dedamas į burną,

  • čiaumojimas arba kandžiojimas.

Šiuo laikotarpiu formuojasi kūdikio valgymo įpročiai ir jis renkasi, kas jam patinka. Plečiant maisto racioną taip pat ugdoma patirtis, vaikas įgyja naujų įgūdžių, pavyzdžiui, išmoksta kąsti ir kramtyti.

 

Nuo ko pradėti įvairinti kūdikio mitybą?

Įvairinti kūdikio mitybą reikėtų pradėti nuo daržovių. Vėliau jo mityboje turėtų atsirasti avižų košė su vaisiais. Tokia eilės tvarka yra pagrįsta – jei pirmiausia pradėsite jam duoti vaisių, vėliau vaikas gali nebenorėti ne tokių saldžių daržovių. Taip yra dėl įgimto noro valgyti saldžiai – pirmasis maistas, t. y. motinos pienas, yra saldaus skonio, nes jame yra laktozės (pieno cukraus). Todėl jei pirmiausia duosite vaikui vaisių, šį polinkį į saldumą dar labiau sustiprinsite. Tyrimai rodo, kad pirmaisiais metais susiklostęs polinkis į tam tikrus produktus turi didelę įtaką tam, kokį maistą renkamės vėliau.

 

Taisyklės, kaip įtraukti papildomus maisto produktus

Jei vaikas jau yra pasirengęs ragauti naujo skonio produktų, reikėtų atminti, kad įtraukiant naujus produktus į mitybą, svarbu nuosekliai juos pateikti – iš pradžių reikėtų tiekti trintas daržovių tyreles. Ilgainiui vaiko mitybos racione turėtų atsirasti vis daugiau įvairių patiekalų. Nepasiduokite, jei vaikas iš pradžių nenori valgyti naujo skonio patiekalo – kai kada tenka mėginti kelis kartus, kad jis jį pamėgtų, tad kiekvieną kitokio skonio produktą reikėtų mėginti pasiūlyti kelis kartus, iki 7 kartų. Taip pat turėtumėte saikingai ruošti duodamų vaikui produktų porcijas – reikėtų pradėti nuo nedidelio kiekio, pvz., 3–4 arbatinių šaukštelių, ir pamažu didinti porcijas, atsižvelgiant į tai, kaip vaikas į tokį maistą reaguoja.

Jei įtraukiant į mitybą naujas daržoves arba vaisius pasireiškia neigiama reakcija, rodanti atsiradusią alergiją, būtina nutraukti šį procesą ir pasitarti su gydytoju – jis patars kokių tinkamų žingsnių imtis ir kaip išsiaiškinti, kuris produktas alergizuoja vaiką.

 

Kokių klaidų nedaryti pradedat maitinti vaiką įvairesniu maistu?

Dažnai, stengiantis tinkamai papildyti vaiko mitybą įvairiais produktais, padaroma klaidų, neigiamai paveikiančių jo raidą:

  • per daug patiekalų per dieną, 20 proc. 6–12 mėnesių kūdikių per dieną gauna 10 ar daugiau patiekalų, ir tarp valgių neužkandžiauja. Rekomenduojama maitinti vaikus 5–6 kartus per dieną;

  • įtraukiant kelis naujus produktus tuo pat metu, juos reikėtų duoti atskirai, kas 3–5 dienas ir nedideliais kiekiais, po 3–4 arbatinius šaukštelius – stebint vaiko reakciją;

  • vėluojama papildyti naujais produktais vaiko mitybą.

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas info@aptaclub.lt