Naujagimio maitinimas

Pirmasis maistas

Maitinimas krūtimi – tai natūralus būdas suteikti naujagimiui būtinų maisto medžiagų ir užmegzti su juo unikalų ryšį. Vos tik gimus kūdikiui, prižiūrintis gydytojas jums gali suteikti pagalbą ir patarti, kaip taisyklingai pradėti maitinti mažylį. Nuostabu tai, kad naujagimiai geba užuosti motinos pieną. Žįsti besirengiantis kūdikis ima ieškoti krūties ir pražioja burnytę.

Kad įgustumėte taisyklingai maitinti krūtimi, turėsite šiek tiek pasipraktikuoti. Iš pradžių šis procesas gali būti skausmingas, ypač jei vaikelis netinkamai apžioja krūtį. Įsitikinkite, kad maitinate patogia padėtimi.

Paprašykite, kad akušerė jus pamokytų taisyklingo žindymo technikos, ir netrukus galėsite pati be vargo maitinti savo mažylį. Įgudus tinkamai maitinti krūtimi, šis procesas turėtų būti neskausmingas ir sklandus.

Daugiau informacijos apie taisyklingą žindymo padėtį ir tai, kaip kūdikis turėtų apžioti krūtį, rasite mūsų parengtame sėkmingo maitinimo krūtimi vadove.

Priešpienis

Priešpienis – tai itin maistingas koncentruotas pienas, kuris gaminasi pirmomis dienomis po gimdymo. Šio tiršto gelsvo skysčio sudėtyje yra daug būtinųjų antikūnų, padedančių stiprinti mažylio imuninę sistemą.

Kada pradeda gamintis pienas?

Maždaug 2–4 dieną po gimdymo krūtyse pajusite pilnumo jausmą. Kaskart pradėjus žindyti kūdikį, išsiskirs liesas pienas – skysta, troškulį malšinanti substancija, užtikrinanti, kad mažylis gautų pakankamai skysčių.

Žindymo metu pakankamai laiko prie krūties praleidęs kūdikis galiausiai pasiekia riebųjį pieną. Jis yra daug tirštesnis, maistingesnis, kaloringesnis, todėl tokio pieno pažindęs kūdikis jaučiasi sotus ilgesnį laiką. Štai kodėl taip svarbu, kad vaikelis visiškai ištuštintų vieną krūtį prieš pereidamas prie kitos.

Kaip dažnai maitinti naujagimį?

Nemažai naujų mamyčių nerimauja, kad jų mažylis negauna pakankamai pieno. Pirmosiomis dienomis po gimimo jūsų vaikui per dieną pakanka vos kelių arbatinių šaukštelių priešpienio, nes tokio amžiaus kūdikių skrandis būna ne ką didesnis už stiklo rutuliuką2.

Vis dėlto kūdikį gali reikėti maitinti kas valandą. Visiškai normalu, jei pirmąją savaitę naujagimis neteks iki 10 proc. savo kūno svorio. Šį svorį jis turėtų susigrąžinti iki trečiosios gyvenimo savaitės.

Leiskite vadovauti kūdikiui

Per daug nesirūpinkite dėl būtinybės vaikelį maitinti pagal tam tikrą grafiką. Pirmuosius kelis mėnesius mažylį maitinkite tiesiog reaguodama į jo poreikius.

Nors tiksliai sunku pasakyti, kas kiek laiko jūsų kūdikis norės žįsti, tačiau greitai pastebėsite tam tikrus ženklus, rodančius, kad jis jau išalko. Žįsti norintis kūdikis:

 • čiulpia savo kumštukus;

 • verkia;

 • praveria burnytę ir pasuka galvą, tikėdamasis rasti krūtį.

Leiskite kūdikiui žįsti tiek, kiek jis nori. Tegul visiškai ištuština vieną krūtį ir tik tada siūlykite antrąją. Atminkite, kad krūtimi maitinamo kūdikio permaitinti neįmanoma.

Kadangi kūdikiai neturi laiko pojūčio, pradžioje juos reikia reguliariai maitinti ir naktį, todėl nusiteikite bemiegėms naktims, o radusi progą kuo dažniau ilsėkitės.

Atsirūgimas

Atsirūgdami kūdikiai išleidžia skrandyje susikaupusį orą, kuris gali kelti diskomforto jausmą. Norėdama padėti mažyliui atsirūgti:

 • laikykite kūdikį taip, kad jo pilvukas ir nugara būtų tiesūs, t. y. kad kūdikis nebūtų susirietęs;

 • prilaikykite kūdikio galvytę ir kaklą;

 • vertikaliais judesiais švelniai patrinkite kūdikio nugarytę;

 • po ranka turėkite šluostę, jei kūdikis atpiltų.

Motinos pienas prisitaiko prie kūdikio poreikių

Motinos pienas yra išties nuostabus maistas. Šio pieno sudėtis kinta kartu su besikeičiančiais kūdikio poreikiais, tad jis gali būti skirtingo kaloringumo, priklausomai nuo to, ar juo maitinamas berniukas ar mergaitė.

Žindymo nauda

Motinos pienas puikiai patenkina kūdikio organizmo poreikius ir aprūpina jį reikiamu kiekiu vitaminų, mineralų, riebalų ir baltymų, kad kūdikis augtų sveikas. Toliau apžvelgsime keletą iš daugybės motinos pieno ir žindymo pranašumų.

Motinos pienas:

 • aprūpina kūdikį visomis būtinomis maisto medžiagomis, kurių reikia per pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius;

 • aprūpina kūdikio organizmą antikūnais, kurie stiprina jo imuninę sistemą;

 • mažina riziką vaikui susirgti įvairiomis infekcijomis, pvz., ūmine žarnyno infekcija (skrandžio gripu);

 • yra kūdikiui optimalios temperatūros;

 • padeda užmegzti artimą emocinį ryšį su kūdikiu.

Maitinimas krūtimi:

 • mažina tikimybę susirgti kiaušidžių ir krūties vėžiu;

 • nereikalauja papildomų priemonių ar išlaidų;

 • leidžia per dieną sudeginti iki 500 kalorijų, taigi padeda natūraliai susigrąžinti prieš nėštumą buvusį svorį.

Svarbūs patarimai

Visavertė žindyvės mityba yra labai svarbi, kad moteris išliktų sveika, o kūdikis su pienu gautų būtinų maisto medžiagų.

Maitinimas krūtimi yra svarbiausias įgūdis, kokį įgysite pirmosiomis dienomis po gimdymo. Kad maitinimas būtų kuo sklandesnis, pasikonsultuokite su savo akušere. Ji jums suteiks daugybę naudingų patarimų ir žinių šiuo klausimu. Taigi, nepraleiskite progos pasimokyti, kaip taisyklingai žindyti savo mažylį.

Pirmosiomis dienomis (ir naktimis) daugiausia jėgų atims kūdikio žindymas. Paprašykite savo partnerio, šeimos narių ar draugų, kad padėtų jums nudirbti kitus buities darbus, įskaitant sauskelnių keitimą, o visas laisvas minutes skirkite poilsiui.

Ateityje galėsite ištraukti pieno, kad jūsų partneris taip pat galėtų dalyvauti kūdikio maitinimo procese.

Literatūros šaltiniai

1. NHS. Breastfeeding: Positioning and attachment, 2016. In http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/breastfeeding-positioning-attachment.aspx [Žr. 2017 m. kovą].
2. NHS. Breastfeeding: The first few days, 2016. In http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/breastfeeding-first-days.aspx [Žr. 2017 m. kovą].
3. Tay CCJC et al. Twenty-four hour patterns of prolactin secretion during lactation and the relationship to suckling and the resumption of fertility in breast-feeding women. Human Reprod, 1996, 11(5): 950–55.
4. NHS. Sore or cracked nipples when breastfeeding, 2016. In http://www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/sore-cracked-nipples-breastfeeding.aspx [Žr. 2017 m. kovą].

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas info@aptaclub.lt