Maisto produktų pašalinimas iš mitybos, vaikui sergant alergija maisto produktams

Jei vaikas serga alergija maisto produktams, simptomai ir galima žala sveikatai pirmiausia pasireiškia vaikui suvalgius maisto, kurio jis netoleruoja.

  • Teisinga ir tiksli diagnozė ir greitai pradedamas gydymas pašalinant iš mitybos tam tikrus produktus turi lemiamą įtaką ligos eigai. 

  • Kūdikystėja alergines reakcijas į maisto produktus dažniausiai sukelia alergija karvės pieno baltymams. Antrasis pagal dažnumą alergenas – tai kiaušinių baltymai. 

  • Pagrindinis būdas gydyti alergiją maisto produktams – pašalinti tam tikrus maisto produktus iš mitybos, tą reikėtų padaryti gydytojui nurodžius. Pašalinus tam tikrus produktus visada kyla nepakankamos mitybos rizika, todėl svarbu papildyti mitybą kitais, gerai toleruojamais ir turinčiais panašią mitybinę vertę produktais. 

  • Sergant įvairiomis alergijomis maisto produktams, dėl kurių reikia atsisakyti kokių nors maisto produktų, patartina konsultuotis su specialistu dietologu, kad jis patartų, kaip maitintis. 

  • Dauguma vaikų, kuriems taikomas tokio pobūdžio gydymas, ilgainiui pradeda toleruoti netoleruojamą sudedamąją dalį arba maisto produktą. Dažniausiai vaikystėje sergama alergijomis, nuo kurių, koreguojant mitybą, pasveikstama per 2–3 metus.

 

Kūdikio alergija maisto produktams. Mityba

Net maitinant krūtimi reikia stebėti kūdikio reakciją, nes būna ir taip, kad vien motinos pienu maitinami kūdikiai taip pat patiria alergijos maisto produktams simptomus. Taip yra dėl to, kad į žindančios motinos pieną patenka motinos suvartoto karvės pieno baltymų. Motinos pienu maitinamiems kūdikiams alergija pasireiškia keletą kartų rečiau, nei pieno mišiniaismaitinamiems kūdikiams, tačiau jei motina vartoja karvės pieno produktus, maždaug 0,5 proc. natūraliai maitinamų kūdikių pasireiškia alergijos karvės pienui požymiai. Pastebėję nerimą keliančių simptomų, pasitarkite su savo gydytoju ir išsakykite jam savo abejones – galbūt turėsite pašalinti iš savo mitybos tam tikrus produktus. Jei dėl kokios nors priežasties nėra galimybės maitinti krūtimi, pasirinkite pieno mišinį, pritaikytą pagal kūdikio poreikius ir kuo panašesnį į motinos pieną. Jūsų gydytojas arba akušerė paaiškins, kuo skiriasi įvairių pieno mišinių sudėtis sveikiems ir sergantiems vaikams.

 

Alegijos išsivystymo rizika

Jei vaiko motina ar tėvas yra alergiški arba jei yra alergiški vyresni vaiko broliai ar seserys, sakome, kad vaikas patiria riziką susirgti alergija. Geriausias būdas šiai vaikų grupei  – būti maitinamiems motinos pienu iki 6 mėnesių amžiaus. Jei motinos pieno nepakanka ar žindymas neįmanomas,  kūdikiui  gydytojas gali rekomenduoti vartoti specialų mišinį . Tokiame pieno mišinyje, atlikus atitinkamus technologinius procesus, baltymai yra iš dalies hidrolizuoti, o tai gali padėti sumažinti alergijos išsivystymo riziką .

 

Alergija maisto produktams ir primaitinimas

Maždaug 5–6 mėnesį pamažu pradedame įtraukti į kūdikio mitybą naujus maisto produktus. Šiuo metu rekomenduojama pirmiausia papildyti mitybą pavienėmis daržovėmis, o kai vaikas pripranta prie jų skonio, maždaug po 2 savaičių įtraukti pavienius vaisius. Teoriškai, bet kuri maisto sudedamoji dalis gali sukelti alergija, bet bent 90 proc. visų kūdikių ir mažų vaikų alergiją sukelia trijų grupių maisto produktai: karvės pienas, vištų kiaušiniai ir įvairių rūšių riešutai.
Simptominės mažų vaikų alergijos daržovėms, vaisiams, žuviai ar kviečiams pasitaiko retai, tad, gydant alergiją, dažniau šie produktai be reikalo šalinami iš mitybos, nors iš tiesų nėra netoleruojami. Šeimų, kuriose yra sirgusių atopinėmis ligomis (kaip antai astma, šienlige ir atopiniu dermatitu), narių IgE antikūnų lygis (taip pat ir reaguojančių į įvairius maisto produktus IgE) gali būti pakilęs. Tačiau verta atminti, kad teigiamas tam tikro reaguojančio į konkretų maisto produktą IgE rezultatas rodo tam tikrą vadinamąjį įjautrinimą, bet ne visada yra susijęs su simptomais, pasireiškiančiais suvalgius produktą, todėl šį produktą ne visada reikia pašalinti iš mitybos.

 

Nesigydykite savarankiškai

Jei vaiko simptomai rodo alergiją, nedvejokite ir veikite! Pasitarkite su patyrusiais pediatrais arba alergologais. Jūsų gydytojas nuspręs, ar reikia atlikti kokius nors tyrimus, ir (arba) patars pašalinti iš vaiko mitybos tam tikrus maisto produktus. Taip pat jis turėtų nurodyti, kiek truks tokia mityba, ir patarti, kuo pakeisti pašalintą produktą. Jei sudėtinga rasti, kuo pakeisti tam tikrus pašalintus produktus, vertėtų kreiptis patarimo į dietologą.

 

Kuo pakeisti pašalintus maisto produktus?

Pagrindinis principas, kurio reikia laikytis pašalinus iš mitybos tam tikrus produktus, yra tas, kad kiekvieną pašalintą reikia pakeisti kitu, vaiko gerai toleruojamu ir turinčiu panašią mitybinę vertę produktu. Kitų produktų nereikia keisti, nes be reikalo ką nors pašalinus, negaunama jokios naudos ir didėja nepakankamos mitybos rizika. Jei būtina pieną pakeisti specialiu pieno mišiniu, reikia rinktis tokį, kuriame nėra įjautrinančio karvės pieno baltymo, o likusi mitybos dalis turėtų būti tokia, kad tenkintų vaiko poreikius ir jos vertė atitiktų motinos pieno vertę.

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas info@aptaclub.lt