Hipoalerginis pieno mišinys: už ir prieš

Šiuo metu rinkoje galima rinktis iš plataus asortimento pieno mišinių kūdikiams. Nagrinėjant jų savybes ir privalumus nelengva išsirinkti tą, kuris geriausiai atitiks mažylio poreikius.

Jei kūdikis turi alergijos išsivystymo riziką, reikėtų ieškoti informacijos apie hipoalerginius pieno mišinius.

 

Kada juos vartoti?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius maitinti vaiką tik motinos pienu. Tai vienas iš pagrindinių veiksnių vykdant alerginių ligų prevenciją. Nuo 17 gyvenimo savaitės (vėliausiai nuo 26 savaitės) reikėtų pradėti plėsti mitybą. Vaiką maitinti motinos pienu rekomenduojama iki 2 metų ar ilgiau.

Ką daryti tuo atveju, jei žindymas neįmanomas? Tokiais atvejais rekomenduojama vartoti  pieno mišinius, kurių alergeniškumas sumažintas ir poveikis yra įrodytas moksliniais tyrimais. Šio tipo mišiniams priskiriami karvės pieno baltymų hidrolizatai, kurių hidrolizės laipsnis yra dalinis.  Paprastai jie žymimi simboliu HA. Juos galima įsigyti be recepto ir jie skirti konkrečiai kūdikiams, kurie nemaitinami motinos pienu ir patiria didesnę alergijos išsivystymo riziką.

Pastaba. HA mišiniai neapsaugo nuo alerginių reakcijų, tačiau mažina jų išsivystimo riziką. 

Jei kūdikis negali būti maitinamas motinos pienu ir jam yra pasireiškusi alergija, rekomenduojama, pasikonsultavus su gydytoju, naudoti pieno mišinius sulabai hidrolizuotais karvės pieno baltymais. Šiuose mišiniuose  karvės pieno baltymų struktūra yra pakeista, jų galimybė alergizuoti yra dar mažesnė nei HA mišinių. Būna ir taip, kad kūdikiui pasireiškia alerginė reakcija ir į labai hidrolizuotus pieno mišinius, tada, pasikonsultavus su alergologu, skiriami mišiniai, kuriuose esančių medžiagų sudėtis yra suskaidyta į pirminius faktorius.Tokie mišiniai pagaminti ] aminorūgščių pagrindu.

 

Kuo jie skiriasi?

HA mišinys yra pagamintas karvės pieno pagrindu, bet jame esantis karvės pieno baltymas yra iš dalies hidrolizuotas.

Pakeičiama baltymo struktūra – sutrumpinama jo grandinė. Hidrolizės procese vadinamieji peptidai, t. y. pirminių baltymų fragmentai, skaidomi į trumpesnę baltymo grandinę. Peptidų alergeniškumas mažėja, mažėjant grandinės ilgiui. Šiuo metu dažniausiai naudojamas metodas pieno baltymų alergeniškumui sumažinti – naudoti fermentus, kurie suskaido baltymus. Jie suskaido pirmines baltymų grandines į mažesnius skirtingų ilgių grandinių peptidus.

Be iš dalies hidrolizuotų baltymų, HA mišiniuose yra visų kitų mitybos medžiagų, kurių reikia kūdikiui tinkamai augti.

Labai hidrolizuoti mišiniai naudojami gydyti alergijoms.Šuo atveju karvės pieno baltymas yra suskaidomas į dar mažesnius fragmentus, kuriuos toleruoja dauguma alergiškų vaikų. Ant labai hidrolizuotų mišinių pakuočių paprastai rašomas žodis PEPTI.

Kai kurie kūdikiai yra ypatingai jautrūs ir net naudojant labai hidrolizuotą mišinėlį simptomai gali ne visiškai išnykti. Tokiais atvejais galima naudoti aminorūgščių mišinius. Aminorūgščių mišiniuose visiškai nėra alergenų.Šie mišinėliai naudojami, jei simptomai neišnyksta naudojant labai hidrolizuotus mišinėlius arba labai sunkių alergijų atvejais.

 

Ką reikia atminti?

HA mišinėlį su iš dalies hidrolizuotu baltymu rekomenduojama naudoti vaikams, kurių šeimoje yra genetiškai paveldimos alerginės ligos. Jei mama, tėtis, broliai arba seserys serga alergija maisto produktams, tai priežastis maitinti vaiką hipoalerginiu pienu. Tačiau reikėtų atminti, kad HA mišinys, kitaip nei labai hidrolizuoti produktai, nėra tinkamas naudoti pasireiškus alergijos simptomams, tokiais atvejais galima naudoti labai hidrolizuotus mišinius arba mišinius su aminorūgštimis.

Nemokamas mamos telefonas:
880006262
Arba parašykite el.paštas info@aptaclub.lt