Žaidimai kūdikiams

 

 

 

Žaidimai 0–6 mėnesių amžiaus kūdikiams

Kūdikiai auga kaip ant mielių. Ypač svarbūs pirmieji 24 gyvenimo mėnesiai. Šiuo laikotarpiu galite padėti skatindami visokeriopą kūdikio vystymąsi: fizinį, intelektualinį ir psichologinį. Tai laiko tarpsnis, kai kūdikiai judėdami ir žaisdami ima suvokti, kaip veikia jų kūnas. Visai nedaug tereikia, kad juos paskatintumėte. Tikrai pakaks daiktų, kuriuos galite lengvai rasti namuose.

Ką galima padaryti per pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius?

* Sumeskite skirtingų spalvų pieštukus į didelį, storą, permatomą plastikinį maišelį, kuris nesuplyš ir kurį galima sandariai uždaryti. Padėkite maišelį kūdikiui pasiekiamoje vietoje. Kai kūdikis guli ant nugaros ir išsitiesdamas bando pasiekti maišelį, stiprinami rankų ir sprando raumenys, taip pat tai labai naudinga jutimų vystymuisi. Tuo pat metu tai jums padės supažindinti kūdikį su spalvomis.

* Švelniai patrinkite kūdikio kūną ir rankas skirtingų rūšių audiniais ir leiskite užuosti įvairių kvapų. Neuronų ryšius galite stiprinti odą paglostydami šilku, vilna, medvilne ar puriais audiniais. Leiskite kūdikiui pauostyti įvairių kvapų, pavyzdžiui, apelsino, vanilės, levandos.

* Kai kūdikis jau sugeba skleisti įvairius garsus, įrašykite juos ir duokite pasiklausyti. Stebėkite, kaip jis reaguoja į savo paties garsus. Jei tai jį stimuliuoja, įrašykite įvairius namuose skambančius garsus, tokius kaip telefono skambėjimo melodija ar muzika. Tai kūdikiui padės atskirti garsus, o vėliau – įvairius žodžius. Kūdikiai įsimena tuos pačius, jiems nuolat kartojamus, garsus ir žodžių derinius. Kitą kartą išgirdus tokius garsus, jie jau bus atpažįstami.

* Kūdikiui gulint ant pilvo paimkite du medinius šaukštus ir pabarškinkite jais vienas į kitą, norėdami prisikviesti kūdikį atšliaužti iki jūsų. Jam artėjant tegul garsumas vis stiprėja. Penktą ir šeštą gyvenimo mėnesį, kai kūdikis jau sėdi, galite jam duoti medinius šaukštus, kuriais jis galės „groti“. Nepamirškite kūdikį žaidimo metu prižiūrėti. Skirtingi ritmai ir tonai padės pagerinti neuronų ryšius.

* Padėkite priešais kūdikį žaislą, o tada paslėpkite jį. Paslėpę paklauskite: „Kažin kur jis dingo?“ ir ieškodami klausinėkite: „Ar jis ten? O gal ten?“ Stebėkite kūdikio reakciją. Stebėkite jo pasiekimus kas kartą žaidžiant šį žaidimą. Ar jo akys nukryps į vietą, kurioje paslėpėte žaislą, o gal jis pats bandys ten nušliaužti?...Ir nepamirškite prieš žaisdami ir pažaidę nuplauti savo ir vaiko rankas pagal vietos sveikatos apsaugos institucijų nurodymus. Kiek įmanoma, venkite rankų sąlyčio su veidu!

 

 

 

 

 

 

 

Žaidimai 6–12 mėnesių amžiaus kūdikiams

* Muzikiniai žaislai visada patraukia kūdikio dėmesį. Dėkite žaislą įvairiose kambario vietose ir įjunkite garsą. Tada paklauskite, iš kur sklinda muzika. Ar jis bandys išsiaiškinti? Jei nušliauš prie žaislo, padėkite žaislą į kitą vietą ir paklauskite dar kartą. Jei kūdikis jau gali ropoti, žaislą padėkite jam pasiekiamoje vietoje. Tokia veikla puikiai tinka vystyti suvokimą apie priežastis ir pasekmes, ir gerinti erdvės suvokimą. Nepamirškite kūdikio žaidimų metu prižiūrėti.

* Jau galite pradėti žaidimus su lėlėmis. Ar, jums paslėpus lėlę už nugaros, kūdikis jos ieško? O dabar pakelkite lėlę kūdikiui virš galvos, paslėpkite už jo, už pagalvės, tuomet vėl ją ištraukite ir pradėkite su ja kalbėtis. Tuomet paduokite ją kūdikiui į rankas ir stebėkite reakciją. Šį žaidimą retkarčiais kartokite, kol kūdikis ims jus mėgdžioti. Tai puikus žaidimas neuronų ryšiams sukurti.

* Norėdami pagerinti kūdikio sugebėjimą laipioti, padarykite laipiojimo vietą, viena ant kitos sukraudami vis daugiau didelių pagalvių (pirmiausia dvi, tada tris ir t. t.). „Viršukalnėje“ padėkite žaislą, kurio jis siektų lipdamas. Visada prižiūrėkite laipiojantį vaiką. Šis žaidimas padeda vystyti pagrindinius judėjimo įgūdžius – tai vėliau turi įtakos vaikui pradėjus vaikščioti.

* 9–10 mėnesių amžiaus tarpsnis – tai laikas, tinkamas pradėti ugdyti kūdikio suvokimą apie išorę ir vidų. Įdėkite žaislą į kibirą ar maišelį. Tada padėkite kūdikiui jį išimti. Kartokite žodžius „vidus“ arba „išorė“. Šį žaidimą galite žaisti kiek tik norite.

* Paimkite keletą vaiko amžiui tinkamų skirtingo dydžio žiedų ar lankų, jei įmanoma, skirtingų spalvų. Sudėkite juos paeiliui nuo didžiausio iki mažiausio, tada atvirkščiai. Dėdami juos pagal dydį ir spalvą paaiškinkite, ką darote. Uždėkite juos kūdikiui ant pirštų arba leiskite juos palaikyti ir mesti, tada pakelkite ir grąžinkite vaikui. Tai svarbu suvokimo raidai.

* Kai reikia būti namuose, padėkite vaikui susipažinti su jo aplinka. Kartu įėję į patalpą sustokite, pasakykite jos pavadinimą ir paaiškinkite funkcijas. Vėliau sustokite prie baldo ir paaiškinkite jo ypatybes. Supažindinkite su garsais. Jei įmanoma, skatinkite kūdikį šiuos garsus atkartoti. Kūdikiui sulaukus 10 mėnesių, jau galima pradėti kurti su atmintimi susijusias jungtis, todėl tokia veikla labai naudinga… Ir nepamirškite prieš žaisdami ir pažaidę nuplauti savo ir vaiko rankas pagal vietos sveikatos apsaugos institucijų nurodymus. Kiek įmanoma, venkite rankų sąlyčio su veidu!

 

 

 

 

 

Žaidimai 12–24 mėnesių amžiaus vaikams

* 12–16 mėnesių amžiaus vaikams skaitykite dėmesį patraukiančias knygas. Leiskite jiems žiūrėti į paveikslėlius. Apibūdinkite paveikslėliuose pavaizduotus daiktus ir formas. Vėliau paveikslėlius jiems parodykite dar kartą ir paklauskite: „Kas tai? Kur tas?“

* 16 mėnesių amžiaus vaikai pradeda mokytis daugiau žodžių, todėl svarbu tokį mokymąsi skatinti. Pasidarykite lėles iš kojinių ar modelius iš balionų ir kurkite istorijas juos naudodami. Tai padės vystyti vaiko kūrybiškumą ir plėsti žodyną.

* Nuo 16 mėnesių amžiaus galite pradėti žaisti su dėlionėmis ir kaladėlėmis, tai padės gerinti matematikos ir mokslų įgūdžius.

* Nuo 18 mėnesių svarbios atminties lavinimo ir sujungimo kortelės, kuriomis sujungiamos formos, daiktai ir sąvokos. Sujungdami kortelėse esančius daiktus ir kurdami istoriją padėsite plėsti vaiko žodyną.

* 2 metų amžiaus vaikams viskas greitai nusibosta. Todėl pateikiame keletą patarimų, kaip juos sudominti:- Žaiskite žaidimą „Atspėk, kas“: „Hmmm... Dairausi aplink ir matau kažką raudoną! Kaip tu manai, kas tai galėtų būti?“ - Jei aplink jus yra žmonių, suskirstykite juos į kategorijas. „Suskaičiuokim, kiek vyrų ir kiek moterų matai! Kiek matai šviesiaplaukių moterų?“ ir panašiai.- Galite žaisti aplinkos stebėjimu paremtus žaidimus, tokius kaip: „Pažvelkim į dangų, kiek debesų gali suskaičiuoti? Kaip manai, į ką panašus tas debesis?“ ir t. t.

* Skirkite laiko šokti pagal muziką ir judėti. Šokdami atsitiktiniais intervalais sustabdykite muziką. Pasakykite vaikui, kad ir jis sustotų. Jam sustojus vėl paleiskite muziką, tada vėl sustabdykite. Pakartokite tai dar keletą kartų. Tai gerina klausymosi ir savikontrolės įgūdžius.

* Pasiimkite žibintuvėlį ir tamsiame kambaryje kartu sekite šešėlius. Ranka darykite įvairias figūras, tada tegul įvairias figūras rankomis daro vaikas. Leiskite jam sekti paskui savo šešėlį. Paklauskite, kuris yra kieno šešėlis. Įjunkite šviesą, kad šešėliai pranyktų, tada vėl ją išjunkite. Pakartokite tai dar keletą kartų. Vaikams patinka, kai daiktai staiga pasirodo – tai juos nustebina. Tokia veikla skatina vaikų pažintinę raidą... Ir nepamirškite prieš žaisdami ir pažaidę nuplauti savo ir vaiko rankas pagal vietos sveikatos apsaugos institucijų nurodymus. Kiek įmanoma, venkite rankų sąlyčio su veidu!

 

 

 

 

 

 

 

Žaidimai 12–24 mėnesių amžiaus vaikams

* Sudėkite skirtingo dydžio ir tekstūros žaislus ar daiktus į maišelį. Paprašykite vaiko, kad jis nežiūrėdamas įkištų ranką į maišelį, tiesiog paliestų daiktą ir jo neištraukęs atspėtų, kas tai yra. Tegul vaikas bando atspėti visus maišelyje esančius daiktus ir juos vieną po kito išimti.  Tai idealus žaidimas, padedantis išmokti sekti nurodymus, gerinti problemų sprendimo įgūdžius ir jutiminį suvokimą.

* Į lėkštę pripjaustykite įvairių vaisių – tegul vaikas jums pagelbsti. Naudokite vaisių dalis norėdami akcentuoti savo veido charakteristikas ar pabrėžti emocijas. Pavyzdžiui, ant akių užsidėkite kivio griežinėlius, iš apelsino skiltelių pasidarykite lūpas. Perpjautas vynuoges naudokite dantims, obuolio skilteles – ausims padaryti ir pan. Vaikui padarius tą patį, nusijuokite ar išreikškite nuostabą. Tyrinėdami spalvas, formas ir skirtingus skonius, jis tobulins savo imitacijos įgūdžius ir geriau supras įvairias emocijas.

* Iš didelių kartotinių dėžių padarykite tunelius. Jei norite, padėkite ką nors tunelio gale ir uždarykite tą daiktą, kad vaikas bandytų jį atidaryti. Jei paskutinė dėžė tunelio gale bus mažesnė, jūsų mažylis turės išsitiesti norėdamas pro ją pralįsti; tai padės gerinti erdvės suvokimą. Šis žaidimas yra naudingas judėjimo įgūdžiams ir koordinacijai gerinti. Nepamirškite vaiko žaidimo metu prižiūrėti....Ir nepamirškite prieš žaisdami ir pažaidę nuplauti savo ir vaiko rankas pagal vietos sveikatos apsaugos institucijų nurodymus. Kiek įmanoma, venkite rankų sąlyčio su veidu!