Stresą keliantis laikas – kaip su tuo susidoroti

 

 

 

Vaikams

Kai jums ir jūsų mažajam tenka ilgą laiką praleisti užsidarius namuose, tikrai bus streso akimirkų. Būdami tėvais mes žinome, kad kiekvienas vaikas yra skirtingas, todėl savaip reaguoja į stresą ir su juo kovoja. Vieni tampa priekabūs, kiti – pikti, treti – neramūs. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikia keletą paprastų patarimų ir metodų, padėsiančių sumažinti stresą, kad ir jūs, ir jūsų vaikas galėtų pajusti palengvėjimą, ir patirtumėte kuo mažiau nerimą keliančių dalykų. Atminkite: jei lamingas vaikas – laimingi ir jo tėvai.

Stresą keiskite pagalba

Geriausias būdas įveikti vaiko patiriamą stresą yra pagalba. Kai jis patiria stresą, nereaguokite pernelyg išgąstingai, tai tik pablogins situaciją. Verčiau padėkite vaikui kiek galėdami, išklausykite jo rūpesčius ir ramiu tonu patikinkite, kad viską išgyvename kartu.

Meilė, meilė, meilė

Jūsų vaikui, kaip ir jums, tokiu sunkiu metu reikia kur kas daugiau meilės ir dėmesio. Kasdien suraskite bent šiek tiek laiko ir visą dėmesį skirkite jam. Nepamirškite išklausyti ir nuraminti. Jei įmanoma, stenkitės kartu atsipalaiduoti ir žaisti, tai padės abiem pusėms pasijusti geriau.

Būkite kartu

Stenkitės savo mažylį (-ius) laikyti kuo arčiau savęs ir vienas kito. Vaikų atskyrimas nuo brolių ar seserų yra kaip draugystės šaltinio atėmimas. Jei dėl kokių nors priežasčių vaikai yra atskirti, užtikrinkite, kad jie galėtų reguliariai bendrauti telefonu ar kitomis ryšių priemonėmis.

Sukurkite rutiną

Susikurkite kasdienę rutiną. Jei tokios dar neturite, pasitelkite vaizduotę užsiimdami su mažuoju ir sukurkite rutiną atsižvelgdami į aplinką ir į tai, kad mažyliams per dieną reikia mokymosi, žaidimo ir poilsio derinio.

Paaiškinkite, kas vyksta

Jei jūsų vaikas pakankamai didelis, kad suprastų situaciją, pabandykite jam paaiškinti, kas vyksta dėl koronaviruso ir kaip kartu galite sumažinti užsikrėtimo riziką. Nebijokite ramiai vaikams išaiškinti, kas nutinka, kai žmogus suserga. Jūsų vaikas tikriausiai tai suvoks geriau, negu manote.

 

 

 

 

 

 

 

Tėvams

Prižiūrėdami vaikus ir bandydami tęsti įprastą kasdienį gyvenimą, neretu atveju patekę į tokią situaciją tėvai gali jausti liūdesį, stresą, sumišimą, baimę ar pyktį. Toliau pateikiame keletą paprastų patarimų, padėsiančių į viską pažvelgti kitaip ir neigiamą situaciją paversti teigiama. 

Jūs ne vieni

Kalbėtis su žmonėmis yra puikus būdas išlieti susikaupusias emocijas ir pakelti nuotaiką. Todėl griebkite telefoną ir paskambinkite artimiems draugams ar šeimos nariams, o galbūt netgi žmonėms, su kuriais ilgą laiką nebendravote. Mes visi tai išgyvename kartu ir drauge tai  įveiksime.

Visada yra ką veikti

Jei jums reikia izoliuotis, palaikykite sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą – tinkamai maitinkitės, gerai išsimiegokite, kasdien mankštinkitės ir bendraukite su artimaisiais. Stenkitės situaciją padaryti kuo normalesne ir mėgautis ja.

Venkite svaigalų

Rūkymas, alkoholio ar narkotinių medžiagų vartojimas gali padėti trumpam pabėgti nuo situacijos, tačiau šios priemonės nepadės susitvarkyti su emocijomis. Jei apima neviltis, apie tai su kuo nors pasikalbėkite (su artimu draugu, socialiniu darbuotoju arba konsultantu).

Jei reikia fizinės ar psichologinės pagalbos, susidarykite planą, kur geriausia kreiptis.

Vadovaukitės faktais

Rinkite informaciją, kuri jums padėtų tiksliai nustatyti pavojų, kad galėtumėte imtis atitinkamų atsargumo priemonių. Susiraskite patikimą šaltinį, tokį kaip PSO interneto svetainė, arba vietos ar valstybinių sveikatos priežiūros įstaigų šaltinius.

Taip pat stenkitės riboti laiką klausantis ar žiūrint žiniasklaidos naujienų. Galite susidurti su dideliu kiekiu nerimą keliančios informacijos, kuri šioje situacijoje visiškai nepadės.

Tai jau darėte

Nors koronaviruso situacija yra unikali, pasitelkite anksčiau sukauptus įgūdžius ir metodus, kuriuos naudojote norėdami įveikti ligas ar bet kokias gyvenimo negandas. Jūsų asmeniniai gynybos mechanizmai ir vidinė stiprybė jums vėl padės.

 

 

 

Būkite atsargūs ir saugokite save!

Sekite informaciją ir laikykitės sveikatos priežiūros specialistų patarimų!

Labai svarbu, kad žinotumėte naujausią informaciją apie COVID-19 protrūkį, ją galite rasti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) interneto svetainėje arba valstybinių ar vietos sveikatos priežiūros įstaigų kanalais. Prašome reguliariai tikrinti informaciją. Visada kreipkitės į patikimus šaltinius ieškodami patarimo dėl savo ir savo kūdikio sveikatos. Ši informacija nėra skirta pakeisti profesionalių sveikatos priežiūros specialistų patarimus. Jei turite klausimų ar abejonių, susisiekite su sveikatos priežiūros specialistu.