Mitų griovimas (mitai ir faktai)
Mitas: Koronavirusas negali išgyventi karštame ir drėgname klimate.
Faktas. Deja, šiuo metu turimi duomenys rodo, kad koronavirusas gali būti perduodamas bet kur, įskaitant vietas, kuriose oras karštas ir drėgnas. Būtent todėl svarbu laikytis 7 PSO nurodytų apsaugos taisyklių, nesvarbu, kur gyvenate ar keliaujate.
Mitas: Šaltas oras padeda sunaikinti koronavirusą.
Faktas: Žmogaus kūno, kuriame virusas klesti, vidutinė temperatūra yra maždaug 36,5–37 °C, nepaisant išorės temperatūros ar oro. Taigi šaltas oras koronaviruso nesunaikina. Norėdami apsisaugoti patys ir apsaugoti savo kūdikį, laikykitės 7 PSO taisyklių.
Mitas: Vaiko maudymas karštame vandenyje padės apsisaugoti nuo koronaviruso.
Faktas: Mažylio maudymas karštame vandenyje nuo užsikrėtimo šiuo virusu neapsaugos. Kūno temperatūra išlieka apie 36,5–37°C, nesvarbu, kokia yra vonios ar dušo vandens temperatūra. Būkite atsargūs, maudydami mažylį karštame vandenyje, nes tai gali jam pakenkti. Geriausias būdas apsisaugoti patiems ir apsaugoti savo kūdikį – laikytis 7 PSO taisyklių.
Mitas: Koronavirusą gali platinti uodai.
Faktas: Šiuo metu nėra įrodymų, kad uodai galėtų platinti koronavirusą. Koronavirusas yra kvėpavimo takų virusas, plintantis lašeliniu būdu, kai užsikrėtęs žmogus kosėja ar čiaudi, arba per seilių lašelius ar nosies išskyras. Norėdami apsisaugoti patys ir apsaugoti savo kūdikį, laikykitės 7 PSO taisyklių.
Mitas: Termovizoriai gali nustatyti koronavirusu užsikrėtusius kūdikius.
Faktas: Termovizoriai naudingi nustatant, ar vaikas karščiuoja (t. y. ar pakilusi jo kūno temperatūra) dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu arba dėl kitokių priežasčių. Vis dėlto jais negalima nustatyti, jei vaikas yra užsikrėtęs, bet jam nepasireiškia karščiavimo simptomai. Taip yra todėl, kad kartais vaikams karščiavimo simptomai gali iš viso nepasireikšti, arba dėl to, kad užsikrėtus koronavirusu karščiavimas ir aukšta kūno temperatūra gali pasireikšti tik po 2–10 dienų.
Mitas: Vaiko nosies skalavimas druskos tirpalu padeda apsaugoti nuo koronaviruso.
Faktas: Nėra jokių įrodymų, kad reguliarus nosies skalavimas druskos tirpalu galėtų apsaugoti vaiką nuo kvėpavimo takų infekcijų, tokių kaip koronavirusas. Tačiau reguliariai skalaujant nosį druskos tirpalu galima greičiau įveikti peršalimą.
Mitas: Koronavirusas nepavojingas jauniems žmonėms.
Faktas: Koronavirusu gali užsikrėsti visų amžiaus grupių žmonės. Vyresnio amžiaus ir sveikatos sutrikimų (pavyzdžiui, astmą, diabetą, širdies ligų) turintys žmonės yra labiau pažeidžiami ir gali susirgti sunkia ligos forma.
PSO rekomenduoja visų amžiaus grupių žmonėms imtis priemonių siekiant apsisaugoti nuo viruso; daugiau galite sužinoti čia.
Mitas: Antibiotikai apsaugo nuo koronaviruso ir gali būti vartojami jį gydant.
Faktas: Antibiotikai virusų neveikia. Taigi koronaviruso prevencijai ar gydymui antibiotikų vartoti nederėtų. Vis dėlto, jeigu pacientas paguldomas į ligoninę, jam gali būti skiriama antibiotikų dėl galimų papildomų bakterinių infekcijų.
Mitas: Jau yra sukurti koronaviruso prevencijai ar gydymui skirti vaistai.
Faktas: Deja, iki šiol nėra jokių konkrečių koronaviruso prevencijai ar gydymui skirtų vaistų. PSO šiuo metu bendradarbiauja su įvairiomis pasaulio organizacijomis tam, kad paspartėtų tyrimų eiga ir kuo greičiau būtų sukurta vakcina ir gydymui skirti vaistai. Geriausias būdas kovoti su virusu – naudojant mūsų pačių antikūnus, o virusu užsikrėtusius žmones reikėtų kuo skubiau gydyti siekiant palengvinti atsiradusius simptomus.
Mitas: Skiepai nuo pneumonijos gali apsaugoti ir nuo koronaviruso.
Faktas: Skiepai nuo pneumonijos, tokie kaip pneumokokinė vakcina ar Haemophilus influenzae B (Hib) vakcina, nuo koronaviruso neapsaugo.
Virusas yra toks naujas ir taip skiriasi nuo kitų, kad jam nugalėti reikia atskiros vakcinos. Mokslininkai bando sukurti vakciną nuo COVID-19, ir PSO remia jų pastangas.
Nors šios vakcinos nuo COVID-19 neapsaugo, skiepytis nuo kvėpavimo takų ligų labai rekomenduojama siekiant apsaugoti jūsų ir jūsų mažylio sveikatą.
Mitas: Rankų džiovintuvai sunaikina koronavirusą.
Faktas: Rankų džiovintuvai kovoje su koronavirusu yra visiškai neveiksmingi. Norėdami apsisaugoti nuo koronaviruso ir apsaugoti savo vaiką, turėtumėte laikytis 7 PSO taisyklių.
Mitas: Ultravioletinių spindulių dezinfekavimo lempos sunaikina koronavirusą.
Faktas: Negalima naudoti UV lempų siekiant sterilizuoti vaiko rankas ar kitas kūno vietas, nes UV spinduliai gali sudirginti odą.
Mitas: Alkoholio ar chloro purškimas ant viso kūno sunaikina koronavirusą.
Faktas: Labai pavojinga apipurkšti visą vaiko kūną alkoholiu ar chloru, nes tai gali pakenkti odai. Taip pat tai nesunaikins virusų, kurie jau pateko į organizmą. Atkreipkite dėmesį, kad nors alkoholis ir chloras gerai veikia dezinfekuojant paviršius, juos reikia naudoti pagal paskirtį.
Mitas: Česnako valgymas gali padėti apsisaugoti nuo užsikrėtimo koronavirusu.
Faktas: Česnakus valgyti yra sveika, jie pasižymi tam tikromis antimikrobinėmis savybėmis. Tačiau šio viruso protrūkio metu nėra užfiksuota jokių įrodymų, kad česnakas būtų bet kokiems žmonėms, suaugusiems ar vaikams, padėjęs apsisaugoti nuo koronaviruso.
Būkite atsargūs ir saugokite save!
Sekite informaciją ir laikykitės sveikatos priežiūros specialistų patarimų!
Labai svarbu, kad žinotumėte naujausią informaciją apie COVID-19 protrūkį, ją galite rasti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) interneto svetainėje arba valstybinių ar vietos sveikatos priežiūros institucijų kanalais. Prašome reguliariai tikrinti informaciją. Visada kreipkitės į patikimus šaltinius ieškodami patarimo dėl savo ir savo kūdikio sveikatos. Ši informacija nėra skirta pakeisti profesionalių sveikatos priežiūros specialistų patarimus. Jei turite klausimų ar abejonių, susisiekite su sveikatos priežiūros specialistu.





















