Koronavirusas (COVID-19): kaip apsisaugoti ir apsaugoti savo kūdikį.
Šis laikotarpis labai įtemptas mažus vaikus turintiems tėvams, būsimiems tėveliams ir nėščioms moterims. Todėl „Aptaclub“ dalinasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis kaip apsisaugoti patiems ir apsaugoti savo mažuosius, nes jūs esate pagrindinis kontakto su išoriniu pasauliu šaltinis. Vadovaudamiesi paprastais būdais ir taisyklėmis galime kartu apriboti galimybes koronavirusui plisti.
Taip pat turime PSO ekspertų atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie nėštumą, maitinimą krūtimi ir buteliuku, kad padėtume jums ir jūsų vaikui šiuo ypač įtemptu laikotarpiu.
7 būdai, kaip galite apsaugoti savo kūdikį
Reguliariai plaukite rankas
Koronavirusas plinta per sąlytį tarp žmonių. Todėl tiesiog plaudami rankas galima nuo jo apsisaugoti. Taigi, nusiplaukite rankas prieš paliesdami savo mažylį ir primygtinai prašykite kiekvieno, kuris nori prie jo liestis, kad gerai nusiplautų rankas. Deja, bet maži vaikai rankų nusiplauti negali. Kol kas dar ne. Todėl paverskite tai įprastiniu žaidimu ar rutina prieš valgį ir kruopščiai kartu nusiplaukite rankas alkoholio pagrindo antiseptiku rankoms arba muilu ir vandeniu.
Kodėl? Taip sunaikinsite virusus, kurie gali būti ant jūsų rankų ir iš karto užkirsite galimybę užsikrėsti patys ir užkrėsti savo vaiką.
PSO rankų plovimo rekomendacijos: https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/
http://www.ulac.lt/renginiai/Pasauline-ranku-higienos-diena

Ribokite susibūrimus
Jūsų kūdikiai yra mieli ir dažnai patraukia žmonių dėmesį. Todėl būdami tėvais atsakote, kad būtų kaip galima mažiau sąlyčių tarp jūsų mažylių ir kitų žmonių. Iš esmės, iš pradžių gali atrodyti žiauru neleisti paimti ir glėbesčiuoti, tačiau tai padeda sustabdyti viruso plitimą.
Taip pat venkite artimo kontakto, išlaikykite saugų bent 1 metro atstumą tarp savęs ir kito žmogaus, kuris serga, kosėja ir čiaudi.
Kodėl? Nes kai žmogus kosėja, ore pasklinda maži lašeliai iš jo nosies ar burnos, kuriuose gali būti virusas. Jei netoliese yra jūsų vaikas, jis gali įkvėpti šiuos lašelius, įskaitant ir COVID-19 virusą.

Stenkitės neliesti akių, nosies ir burnos
Per dieną mes dažnai prisiliečiame prie skirtingų paviršių. Mums taip pat smagu myluoti kūdikius, kurie, savo ruožtu, mėgsta liesti savo veidus. Todėl bet kuris, ketinantis paimti į rankas mažylį (įskaitant ir jus), turi kruopščiai nusiplauti rankas.
Kodėl? Šie paviršiai gali būti užteršti koronavirusu, kuriam patekus ant rankų jis gali lengvai patekti į kūną per burną, nosį ar akis, kai mes prisiliečiame prie veido.
Mes negalime liautis lietę skirtingus paviršius ar numalšinti kūdikio smalsumą. Tačiau galime sutrukdyti virusui patekti į kūną neliesdami savo ar kūdikio veido.

Paisykite kvėpavimo higienos
Prižiūrėkite, kad žmonės aplink mažylį paisytų kvėpavimo higienos. Tai reiškia, kad kosėdami ar čiaudėdami turi užsidengti burną ir nosį sulenkta alkūne ar nosine. Tada iš karto išmesti panaudotą nosinę.
Kodėl? Virusas plinta lašeliais. Paisydami kvėpavimo higienos, vaiką ir žmones aplinkui apsaugosite nuo virusų, pvz., peršalimo, gripo ir COVID-19 viruso.

Prastai jaučiatės?
Neuždelskite kreiptis dėl medicininės pagalbos
Tai taip paprasta – likite namie, jei jaučiatės prastai. Jei pasireiškia pirmieji peršalimo požymiai, kosulys ir sunku kvėpuoti, iš anksto kreipkitės medicininės pagalbos. Kreipkitės į vietos sveikatos priežiūros instituciją, kad gautumėte daugiau informacijos ir nurodymų.
Kodėl? Šalies ir vietos institucijos turi naujausią informaciją apie situaciją jūsų vietovėje. Paskambinus , sveikatos priežiūros specialistai galės jus greitai nukreipti į reikiamą sveikatos priežiūros instituciją. Taip apsisaugosite patys ir apsaugosite, kad virusas neplistų toliau ir neužkrėstų kitų žmonių.

Paisykite saugos ir higienos ruošdami maistą
Naudokite atskiras pjaustymo lenteles žaliam ir virtam maistui. Visada plaukite rankas po to, kai gaminote žalią ir virtą maistą.
Nereikia vengti gaminti patiekalų iš mėsos. Tiesiog būkite išmintingi ir gerai išvirkite / iškepkite mėsą ir tinkamai ją tvarkykite ruošdami.
Kodėl? Nes būdami tėvais, mes ruošiame maistą sau, savo šeimai ir kūdikiui, o koronavirusas gali patekti prarijus. Todėl netgi dar svarbiau, kad maistą ruošiantis asmuo paisytų maisto saugos reikalavimų.

Sekite informaciją ir paisykite patarimų
Kadangi maži vaikai naujienų skaityti negali, labai svarbu, kad sektumėte naujausią informaciją apie COVID-19 viruso protrūkį savo šalyje per: www.sam.lrv.lt. Pasaulinio lygio nurodymai pateikiami Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) interneto svetainėje www.who.int.
Kreipkitės patarimų į patikimus šaltinius dėl savęs ir savo mažylio, taip pat nedelsdami kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą, kai tik kyla klausimų dėl jūsų ar mažojo šeimos nario.
Ši informacija nepakeičia profesionalių medikų patarimų. Visada kreipkitės pagalbos į sveikatos priežiūros specialistus, jei turite klausimų ar rūpesčių.
Dažnai užduodami
klausimai
Esu nėščia
"Ar gali nėščios moterys perduoti koronavirusą negimusiam kūdikiui?"
Šiuo metu nėra pakankamai įrodymų, kad virusas būtų perduodamas nuo motinos kūdikiui nėštumo metu ar galėtų jį paveikti. Šiuo klausimu šiuo metu yra atliekami tyrimai. Nėščios moterys turėtų ir toliau imtis atitinkamų atsargumo priemonių, kad apsisaugotų nuo viruso ir nedelsdamos kreiptis medicininės pagalbos, jei junta, pvz., peršalimo simptomus, kosėja ar jaučia sunkumą kvėpuojant.
Jei kyla klausimų ar neaiškumų, prašome kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.
Maitinu krūtimi
"Ar saugu mamai maitinti krūtimi, jei ji užsikrėtusi koronavirusu?”
Visos motinos, kurios junta peršalimo požymius, kosėja ar junta sunkumą kvėpuojant, turi neuždelsdamos kreiptis medicininės pagalbos ir vadovautis sveikatos priežiūros specialisto instrukcijomis.
Įvertinus maitinimo krūtimi naudą ir neženklią tikimybę perduoti kitus kvėpavimo takus veikiančius virusus per motinos pieną, mamos gali tęsti maitinimą krūtimi imdamosi visų reikiamų atsargumo priemonių pagal gydytojų patarimus.
Simptomus patiriančioms mamoms, kurios pakankamai gerai jaučiasi, kad maitintų krūtimi, reikia dėvėti veido kaukę, kai yra arti vaiko (įskaitant maitinimą), plauti rankas prieš ir po kontakto (įskaitant maitinimą) ir valyti / dezinfekuoti visus užterštus paviršius (kaip turėtų būti daroma visais atvejais, kai yra patvirtintas ar įtariamas sąlytis su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis, įskaitant vaikus).
Jei mama jaučiasi pernelyg prastai, reikėtų ją paskatinti nusitraukti pieno ir sugirdyti vaikui naudojant švarų puodelį ir (ar) šaukštą laikantis tų pačių infekcijos prevencijos būdų bei kreiptis į medikus dėl patarimų. Jei turite daugiau klausimų, kreipkitės į savo gydytoją.
Mano kūdikis yra 0-6 mėnesių amžiaus
"Ką turėčiau daryti, jei mano kūdikiui pasireiškia COVID-19 viruso simptomai?"
Kaip galima greičiau kreipkitės medicininės pagalbos.
"Ar COVID-19 virusas paveikia kūdikius?"
Tai yra naujas virusas ir Pasaulinė sveikatos organizacija neturi pakankamai žinių, kaip jis paveikia kūdikius ar nėščias moteris. Žinoma tai, kad virusu užsikrėsti gali bet kokio amžiaus žmonės, tačiau iki šiol pranešta santykinai mažai atvejų apie COVID-19 virusu užsikrėtusius vaikus. Jei turite daugiau klausimų, kreipkitės į savo gydytoją.
”Ar gali kūdikis dėvėti kaukę einant į lauką?”
Kaukės šiek tiek riboja oro srautą ir gali būti nepatogios dėvėti iki 1 metų mažyliams. Todėl, norėdami apriboti kylantį pavojų, galite vadovautis skirtingomis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, kad galėtumėte apsisaugoti patys ir apsaugoti savo kūdikį nuo COVID-19 viruso. O norėdami būti tikrai saugūs, turite riboti savo vaiko buvimą žmonių susibūrimo vietose. Jei turite daugiau klausimų, kreipkitės į savo gydytoją.
Mano vaikas yra nuo 6 iki 12 mėnesių amžiaus
"Ką turėčiau daryti, jei mano vaikui pasireiškia COVID-19 viruso simptomai?"
Kaip galima greičiau kreipkitės medicininės pagalbos.
"Ar COVID-19 virusas paveikia mažus vaikus?"
Tai yra naujas virusas ir nėra pakankamai žinių, kaip jis paveikia kūdikius ar nėščias moteris. Virusu užsikrėsti gali bet kokio amžiaus žmonės, tačiau iki šiol pranešta santykinai mažai atvejų apie COVID-19 virusu užsikrėtusius vaikus. Jei turite daugiau klausimų, kreipkitės į savo gydytoją.
Maitinu iš buteliuko ir mišiniu
"Kaip reikėtų dezinfekuoti priemones mišiniui ruošti?”
Kūdikio reikmėms naudojamus buteliukus, čiulptukus, samtelius ir dubenėlius būtina dezinfekuoti. Prašome iš pradžių išplauti švariu vandeniu, tada virinti aukštai temperatūrai atspariuose induose, panardintuose puode ilgiau nei 30 minučių. Indus, kurie nėra atsparūs aukštai temperatūrai, galima dezinfekuoti nušluostant paviršių alkoholiu sudrėkintais medvilnės tamponėliais. Jei turite daugiau klausimų, kreipkitės į savo gydytoją.
"Ką daryti, jei vaikas jaudinasi dėl koronaviruso?"
Vaikai į stresą gali reaguoti skirtingais būdais, pvz., gali norėti būti ilgiau ant rankų, gali nerimauti, užsisklęsti, pykti ar jaudintis, šlapintis į lovą ir pan. Palaikykite savo vaiką, leiskite išsakyti savo nerimą, dažniau pasakykite, kad juos mylite ir skirkite daugiau dėmesio.
Jei kyla susirūpinimas dėl mažųjų psichinės sveikatos, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą.
Norėdami sužinoti daugiau informacijos, žr.: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public





















